Przewodowe i bezprzewodowe alarmy do domu – co wybrać?

Zadbaj o bezpieczeństwo i zamontuj alarm domowy! Jaki rodzaj instalacji alarmowej warto wybrać? Obecnie dzielone są one na dwie kategorie: alarmy przewodowe oraz alarmy bezprzewodowe. Co warto zakupić do domu jednorodzinnego?

Alarm przewodowy do domu

Kiedyś alarmy przewodowe był jedną opcją. Aktualnie nadal są one bardzo popularne i decyduje się na nie wiele osób, chociaż mają one konkurencję w postaci alarmów bezprzewodowych.

Alarm przewodowy wymaga bardziej czasochłonnego montażu, ponieważ do każdego jego elementu musi być doprowadzony przewód. Przewody prowadzą wtedy do centrali alarmowej, która służy do zarządzania całą instalacją.

Alarmy tego typu uznawane są jako mniej zawodne, ponieważ istnieje niższe ryzyko ich uszkodzenia czy zakłócenia. Stąd też mogą one zapewnić wyższy poziom ochrony dla domowników i dla mienia.

Na montaż systemu alarmowego przewodowego warto zdecydować się w sytuacji, gdy dopiero jesteśmy na etapie budowy domu. Wtedy alarm wykonuje się razem z instalacją elektryczną, a także innymi instalacjami bezpieczeństwa i inteligentnego domu.

Również montaż przewodowy sprawdzi się wtedy, gdy wykonujemy generalny montaż budynku już istniejącego.

Alarm bezprzewodowy do domu

Druga opcja to alarm bezprzewodowy. Obecnie takie typy alarmów są coraz popularniejsze – można zastosować je jako alarm domowy czy jako alarm do garażu wolnostojącego przy domu.

Bezprzewodowy alarm najczęściej bazuje na centrali alarmowej, z którą bezprzewodowo łączą się czujniki alarmowe. Mogą być to różne typy czujników, do których zaliczane są czujniki ruchu oraz czujniki otwarcia – kontaktrony. Dodatkowo alarmy te bardzo często działają z wykorzystaniem aplikacji na smartfony, na które przesyłane są również informacje o zdarzeniach.

Niewątpliwym atutem montażu alarmu bezprzewodowego jest brak konieczności kucia ścian, co przyspiesza proces montażu oraz zmniejsza jego koszty. Z tego względu instalacja tego alarmu jest też dobrym rozwiązaniem w przypadku budynków, w których nie planuje się remontu.

Duże znaczenie ma właściwe dobranie i skonfigurowanie alarmu – można zrobić to także we własnym zakresie, lecz dla bezpieczeństwa warto zdecydować się na pomoc firmy specjalizującej się w systemach bezpieczeństwa.

Jaki alarm domowy warto wybrać?

Alarm do domu powinien być dobrany indywidualnie, ponieważ tylko wtedy jest on w stanie zapewnić jak najlepszy efekt ochrony. Warto zatem rozważyć zalety i wady każdej z powyższych opcji, aby znaleźć dla siebie taki system alarmowy, który może zaoferować najwyższy poziom ochrony i będzie łatwy w montażu.