W dniu 1 czerwca 2022 r. w Auli Głównej Uniwersytetu Technologiczno–Humanistycznego w Radomiu odbyło się Seminarium poświęcone ochronie praw zwierząt. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie zorganizowane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

Tematyka obejmowała zagadnienia związane z ochroną zwierząt w świetle przepisów prawa oraz w praktyce. O ważkości zagadnienia świadczył liczny udział prelegentów oraz słuchaczy. Odbiorcami seminarium byli przedstawiciele komend miejskich/powiatowych garnizonu mazowieckiego, wydziałów KWP zs. w Radomiu, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, Urzędów Miast i Gmin oraz Starostw Powiatowych, a także Straży Miejskich i Gminnych. Nie zabrakło studentów Wydziału Prawa i Administracji UTH w Radomiu.

Seminarium uroczyście rozpoczął I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu insp. Jakub Gorczyński oraz Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu prof. dr hab. Sławomir Bukowski. Moderatorkami spotkania była Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu podinsp. Agnieszka Guza oraz Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UTH w Radomiu dr hab. Joanna Smarż.Temat związany z ochroną praw zwierząt z ramienia KWP zs. w Radomiu przedstawiła asp. Edyta Sułkowska zajmująca się obszarem psów służbowych w Wydziale Prewencji oraz podinsp. Jacek Sieczkowski z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego. Z Wydziału Prawa i Administracji UTH w Radomiu zagadnienie omówił dr Paweł Śwital, adwokat dr Mirosław Kopeć oraz adw. dr Agnieszka Łozińska-Piekarska. Emocjonujący wykład wprowadzający przedstawiła lekarz weterynarii, publicystka, autorka wielu książek i propagatorka dobrego traktowania zwierząt– Dorota Sumińska.

O prawno-karnych aspektach ochrony praw zwierząt opowiedziała adwokat Julia Dutka-Horoszko. Prezentację połączoną z pokazem odebranych i zabezpieczonych na lotnisku okazów zwierząt, które przemytnicy próbowali przetransportować przez granicę, przedstawiła mł. rew. Agnieszka Bulik – koordynatorka ds. CITES Krajowej Administracji Skarbowej. Można było zobaczyć skóry i elementy zwierząt gatunków zagrożonych, odebrane i odpowiednio zabezpieczone,takie jak żółwie gatunków egzotycznych, krokodyle, ciosy słoni, torebki ze skór zwierzęcych i inne wyroby, których przewożenie jest zabronione prawnie. Prezes Zarządu Fundacji Karuna – Ludzie dla Zwierząt Beata Krupianik opowiedział jak w Polsce wygląda ochrona zwierząt, jakie są wady systemowe i nad czym wspólnie należy pracować, bo cytując słowa Henry Forda „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”. O tym jak ważna i potrzebna jest znakowanie i identyfikacja zwierząt opowiedział Kierownik Biura Zarządu Fundacji SAFE-ANIMAL Artur Lencznarowicz. Wraz ze wzrostem popytu na rasy danych zwierząt, wzrasta także ilość nielegalnych hodowli. O pseudo hodowlach i niewłaściwym traktowaniu w nich zwierząt przez pseudo hodowców i handlarzy wypowiedział się Zastępca Przewodniczącego Zarządu ds. Organizacyjnych Związku Kynologicznego w Polsce Oddział w Radomiu Jan Grzegorz Nowakowski, natomiast Prezes Polskiego Porozumienia Kynologicznego Piotr Kłosiński doskonale zobrazował zagadnienie związane z dokumentowaniem hodowli i wprowadzaniem do obrotu. Zadania Eko-patrolu w strukturach samorządu Gminy Miasta Radomia przedstawił Grzegorz Sambor – Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Radomiu.

Obecny był także Kierownik Referatu Ochrony Środowiska Straży Miejskiej w Radomiu Ryszard Soczówka. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piasecznie Małgorzata Bruczyńska przedstawiła zadania lekarza weterynarii w świetle przepisów ustawy o ochronie zwierząt, jak również problemy, z którymi na co dzień zderzają się wszyscy lekarze weterynarii. Nie zabrakło przy tym drastycznych zdjęć, których pokazanie było potrzebne, aby zobrazować jak duży problem stanowi dla wielu ludzi ochrona praw zwierząt. Bo zwierzęta jako istoty współistniejące też mają swoje prawa, których my – ludzie powinniśmy respektować, przestrzegać i szanować. Tylko my możemy sprawić, że zwierzęta nie będą postrzegane ja rzecz, którą można wyrzucić, uderzyć, a nawet zabić. Wszystkie ataki człowieka na zwierzęta, różne formy znęcania się nad nimi i bestialskiego traktowania, powinny być napiętnowane, a sprawcy otrzymywać za to wysokie kary. Moralnym obowiązkiem każdego człowieka jest zgłaszanie przypadków złego traktowania zwierząt, zarówno tych udomowionych, jak i tych gospodarskich. Z myślą o tym powstała Zielona Strefa – link znajduje się na każdej stronie komendy miejskiej/powiatowej Mazowieckiej Komendy oraz KMZB.

Poruszane na seminarium treści poszerzyły wiedzę każdego uczestnika i zapewne zaowocują skutecznymi działaniami na rzecz dobra zwierząt. Przytaczając słowa pisarza Anthony Peake „Prawdziwą miarą człowieczeństwa nie jest ani inteligencja, ani to, jak wysoką pozycję potrafi człowiek osiągnąć na tym szalonym świecie... Prawdziwą miarą człowieczeństwa jest to, jak szybko potrafi on reagować na potrzeby innych i jak wiele daje z siebie”. Pomagajmy tym, którzy sami nie są w stanie się obronić (niestety przed człowiekiem).

Autor: asp. Edyta Sułkowska/WP KWP