Wiele osób uważa, że oszustwa internetowe zdarzają się najczęściej podczas kupowania towaru, kiedy to kupiony towar pomimo zapłacenia za niego, nie dociera do nowego właściciela. Tymczasem, jak pokazują ostatnie zdarzenia możemy paść ofiarą oszustów również podczas sprzedaży towaru. Przekonały się o tym dwie mieszkanki Ostrołęki. Przy sprzedaży w internecie straciły prawie 15 tysięcy zł.
Tylko wczoraj do ostrołęckiej komendy policji zgłosiły się dwie mieszkanki Ostrołęki i poinformowały o oszustwach na ich szkodę podczas internetowych transakcji. Pierwsza z nich zawiadomiła, że na popularnym portalu aukcyjnym z używaną odzieżą wystawiła do sprzedaży bluzkę za 20 złotych. Po chwili od zamieszczenia ogłoszenia otrzymała prośbę od potencjalnego kupca o adres mailowy. Według informacji przekazanego przez kupującego był on potrzebny do przesłania pieniędzy za towar. Po kliknięciu w otrzymany link i ikonę „przyjmij zlecenie” ostrołęczanka została przekierowana na stronę łudzącą podobna do strony jej banku. 38-latka wpisała tam swoje dane niezbędne do logowania, a następnie zatwierdziła transakcje. W wyniku tego jej telefon na chwilę się zablokował. Ostrołęczanka zorientowała się, że może mieć do czynienia z oszustami, ponieważ z jej konta zniknęła kwota 1600 złotych.
Podobny mechanizm oszuści zastosowali wobec kolejnej sprzedającej. W tym przypadku 39-letnia mieszkanka Ostrołęki wystawiła do sprzedaży w internecie rower. Sprzedająca również „kliknęła” w otrzymany link i podała niezbędne dane potrzebne do zalogowania się na konto. Okazało się krótko po transakcji, że z konta oszuści zaciągnęli dwie pożyczki na kwotę 12900 złotych.
W obu przypadkach kontakt z osobami sprzedającymi zaraz po transakcji się urwał. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z ostrołęckiego Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją.
Pamiętajmy o zachowaniu zasady ograniczonego zaufania nie tylko podczas kupowania towaru, ale także podczas jego sprzedaży. Nigdy nie podawajmy osobom postronnym danych do naszego konta, są to dane wrażliwe i nikt poza nami nie powinien ich znać!
W przypadku otrzymania telefonu, bądź informacji od potencjalnego kupującego zawsze powinniśmy zachować zasadę ograniczonego zaufania i nie działać pod wpływem emocji. Nie pozwalajmy się namówić na transakcję poprzez podejrzane aplikację, bądź linki. Takie zachowanie z pewnością zmniejszy ryzyku, ze zostaniemy oszukani.
Rozmawiajmy ze swoimi znajomymi, rodzina na temat tego rodzaju oszustw i ostrzeżmy ich zanim zostaną oszukani!
Autor: kom. Tomasz Żerański