Wrześniowa sesja Rady Powiatu obfitowała w wiele ważnych tematów, których realizacja ma na celu bezpieczne i sprawne funkcjonowanie powiatu oraz dobro jego mieszkańców. Radni nie mieli wątpliwości co do przyjmowanych projektów uchwał, dzielili się również sprawami ze swoich okręgów.
XXXIX sesja Rady Powiatu w Płocku w kadencji 2018 - 2023 odbyła się 21 września 2022 r. Obrady tradycyjnie otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski, który powitał wszystkich uczestników. Wśród nich byli: Urszula Cendlewska – Kierownik Nadzoru Wodnego w Płocku, Katarzyna Piechna - Kierownik Nadzoru Wodnego w Wyszogrodzie, Robert Nolbert - Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Płocku, Jacek Starczewski -
W sesji udział wzięli także: Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz, Wicestarosta Iwona Sierocka oraz pozostali członkowie Zarządu Powiatu Płockiego: Bogdan Banaszczak, Paweł Bogiel oraz Apolinary Gruszczyński, a także Skarbnik Powiatu Katarzyna Leśniewska, Sekretarz Powiatu Michał Twardy oraz Dyrektorzy Wydziałów Starostwa Powiatowego w Płocku i powiatowych jednostek organizacyjnych.
Obecni byli wszyscy Radni. W skład Komisji Uchwał i Wniosków weszli: Stefan Jakubowski, Piotr Kostrzewa oraz Paweł Tokarski (Sekretarz Rady Powiatu).
Wszystkie zaplanowane w porządku obrad punkty przeszły jednomyślnie.
Radni przyjęli m.in. sprawozdanie kierowników Nadzorów Wodnych z działań podejmowanych na terenie nadzorów w 2021 r. oraz ocenę stanu bezpieczeństwa powodziowego w powiecie płockim. Starosta Sylwester Ziemkiewicz, korzystając z obecności przedstawicielek Nadzoru Wodnego, poruszył sprawę pogłębiania Wisły, co jest jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu płockiego. Podał przykład Rakowa w gm. Wyszogród, gdzie rzeka narusza linię brzegową, a za chwilę zagrozi wałom przeciwpowodziowym.
Kierownik Nadzoru Wodnego w Płocku Urszula Cendlewska odpowiedziała, że problem jest jednostce znany i zostały podjęte odpowiednie działania. – To jest zadanie inwestycyjne, które zostało wpisane do planu inwestycyjnego. Zostanie opracowana dokumentacja, a następnie ogłoszone do realizacji takie zabezpieczenie linii brzegowej – powiedziała Kierownik Nadzoru Wodnego. Mówiła też o pogłębianiu Wisły: wiosną w okolicach Płocka został wydobyty urobek w ilości 4 x 5 tys. metrów sześciennych, lada moment ma być wybrany wykonawca na pogłębianie rzeki w Rokiciu w gm. Brudzeń Duży, gdzie zostanie wybrane 90 tys., trwają jeszcze procedury finalizujące pogłębianie w Radziwiu i Maszewie (2 x 5 tys.).
Członek Zarządu Powiatu Płockiego Paweł Bogiel zapytał jeszcze o odcinek Wisły w Kępie Polskiej, gdzie pogłębianie jest konieczne. Urszula Cendlewska odpowiedziała, że ten odcinek był planowany do pogłębiania, ale z racji tego, że to obszar Natura 2000 i park krajobrazowy, jest problem z uzyskaniem decyzji i pozwoleniem na bagrowanie. Paweł Bogiel poprosił zatem Nadzór Wodny o pisemną informację dla Zarządu Powiatu Płockiego, na ile jest możliwe pogłębianie Wisły w tamtym rejonie i kiedy jest możliwe, bo problem jest poważny.
Radni, dzięki przyjętym zmianom w budżecie powiatu płockiego, zgodzili się również na modernizację kolejnych odcinków dróg:
- Strupczewo – Siecień
- Ostrzykowo – Nowa Wieś
- Dzięki Państwa decyzji, będziemy mogli za chwilę podpisać umowy na wykonanie tych zadań. Wesprzemy także zakup nowego samochodu dla policji – podkreślił Starosta Sylwester Ziemkiewicz, dziękując Radnym.
Rada przyjęła jeszcze m.in. uchwały dotyczące pracy nauczycieli i ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych. Od tego roku szkolnego działa bowiem Branżowa Szkoła II stopnia, która weszła w skład Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie. Placówka prowadzi kształcenie w formie zaocznej w zawodach: technik pojazdów samochodowych i technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Jest to pierwsza tego typu szkoła w powiecie płockim.
Przypominamy, że transmisja z obrad Rady Powiatu dostępna jest na stronie
www.powiat-plock.pl
(zakładka Samorząd – Rada Powiatu – sesje on-line).