Elektryczne ogrzewanie podłogowe – fakty i mity

W nowoczesnych inwestycjach budowlanych odchodzi się od tradycyjnych grzejników na rzecz instalacji grzewczych umieszczonych pod podłogą. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań tego typu jest ogrzewanie elektryczne. Polega ono na tym, że pod wierzchnią warstwą podłogi umieszcza się specjalne przewody w formie maty lub folii, które nagrzewają się pod wpływem przebiegającego przez nie prądu. Wraz z rosnącym zainteresowaniem takimi instalacjami, pojawia się wiele różnych opinii na ich temat. Sprawdźmy, które z nich opierają się faktach, a które są jedynie mitami.

1) Elektryczne podgrzewanie podłogowe sprawdza się wyłącznie jako dodatkowe źródło ciepła

Instalacje grzewcze wykorzystujące energię elektryczną wytwarzają ciepło o stosunkowo niskich parametrach. Stąd przekonanie, że nie sprawdzają się jako jedyne źródło ciepła. O ile jednak pojedyncza mata grzewcza faktycznie nie ogrzeje samodzielnie dużego pokoju, tak suma mocy mat rozłożonych na całej powierzchni powinna sobie z tym bez trudu poradzić. Szczególnie w połączeniu z pokryciem podłogi dobrze przepuszczającym energię cieplną. W związku z powyższym oceniamy opinie o słabej wydajności jako mit.

2) Ogrzewanie płaszczyznowe nadaje się tylko do zabudowy jednorodzinnej?

To fakt w przypadku innych rodzajów podłogówki, natomiast mit w tym konkretnym. Elektryczne podgrzewanie podłogowe montuje się w mało inwazyjny sposób i nic nie stoi na przeszkodzie, by taką instalację położyć w nowym lub już użytkowanym mieszkaniu w bloku.

3) Elektryczna podłogówka jest droga?

Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii, montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego może wydawać się niezbyt opłacalnym pomysłem. Warto jednak pamiętać, że taką instalacją da się łatwo sterować, precyzyjnie ustawiając temperaturę w każdym pomieszczeniu niezależnie od siebie. W praktyce oznacza to, że ciepło jest emitowane wyłącznie w zaprogramowanym czasie lub na żądanie. Dodajmy brak kosztów związanych z koniecznością przeglądów oraz niska awaryjność przewodów, a rachunki okażą się niewiele wyższe od średniej. Wysokie koszty eksploatacji to zatem kolejny mit.

4) Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest ekologiczne?

Jeżeli podłogówka jest zasilana prądem z fotowoltaiki, to w wyniku jej działania nie dochodzi do żadnych procesów szkodliwych dla środowiska. Jednak nawet gdy zasilamy ją z sieci, a więc prądem pozyskiwanym głównie ze spalania węgla, to szybkość nagrzewania się pomieszczeń do pożądanej temperatury i możliwość jej kontrolowania pozwala zmniejszyć zużycie energii. Zatem korzyści dla ekosystemu to fakt.

5) Instalacje tego typu są niekorzystne dla zdrowia?

Ponieważ elektryczne podgrzewanie podłogowe oddaje ciepło na zasadzie promieniowania podczerwonego, urosło przekonanie o jego szkodliwości dla człowieka. To jednak kolejny mit, biorący się zapewne z błędnych skojarzeń z promieniowaniem UV i X czy z radioaktywnością. Podczerwień jest neutralna dla zdrowia, a w przypadku alergików wręcz korzystna – w wyniku jej działania nagrzewają się obiekty, a nie powietrze, co powodowałoby unoszenie się kurzu.