Linie produkcyjne – definicja, rodzaje, projektowanie

Zastosowanie linii produkcyjnych niezwykle usprawnia każdy proces produkcyjny. Przez wykorzystywanie ich praktycznie w każdej gałęzi przemysłu, układ maszyn i urządzeń przemysłowych jest sprawą dość indywidualną. Zaprojektowanie takiej linii produkcyjnej nie jest jednak łatwym zadaniem i należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. W poniższym artykule przedstawiliśmy kilka ważnych wskazówek, z którymi warto się zapoznać przed projektowaniem linii produkcyjnej.

Co to jest linia produkcyjna?

Linia produkcyjna to przemyślany układ, który składa się z osobnych maszyn bądź stanowisk pracy, przez który przebiega proces produkcyjny. Schemat linii produkcyjnej jest zależny od indywidualnej produkcji każdego przedsiębiorstwa i przemysłu, w którym funkcjonuje. Z tego względu nie istnieje na rynku gotowy, uniwersalny wzór linii produkcyjnej. Zaprojektowanie takiego zbioru urządzeń nie jest z pewnością łatwym zadaniem, dlatego najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest udanie się do przedsiębiorstwa, które zajmuje się automatyzacją produkcji. Taką firmą jest Inco-System https://inco-system.com/linie-produkcyjne/, która specjalizuje się w projektowaniu, budowie, a także serwisie linii produkcyjnych. Przygotowanie układu maszyn przez specjalistów w tej dziedzinie przyniesie zamierzone efekty dla firmy, której celem jest zwiększenie efektywności, wydajności bądź jakości wyrobów poprzez automatyzację produkcji.

Rodzaje linii produkcyjnych

Linie produkcyjne można przydzielić ze względu na różne kryteria, lecz najczęściej spotyka się podział biorąc pod uwagę rodzaj produkcji. Dzieląc linie produkcyjne ze względu na wybrane kryterium, wyróżniamy cztery grupy, mianowicie linie produkcji jednostkowej, linie produkcji małoseryjnej, linie produkcji seryjnej i masowej oraz linie produkcji ciągłej.

  • Linie jednostkowe definiuje się jako produkcję dóbr pojedynczych i unikalnych, na które popyt jest dość mały.
  • Linie produkcji małoseryjnej to wytwarzanie kilku dóbr podobnych do siebie. Najczęściej w rzemieślnictwie mamy do czynienia z taką produkcją wyrobów.
  • Linia produkcji seryjnej i masowej czyli produkcja bardzo dużej ilości takich samych, identycznych dóbr, ponieważ jest duże zapotrzebowanie rynkowe na te produkty.
  • Linia produkcji ciągłej to nieustanny proces wytwarzania danych wyrobów, bez żadnych przerw produkcyjnych.

O czym należy pamiętać przed zaprojektowaniem linii produkcyjnej?

Jak już wcześniej wspomniano, zaprojektowanie linii produkcyjnej nie jest łatwe i wymaga nie lada wysiłku. Po pierwsze, należy odpowiednio zdefiniować rodzaj produkcji, aby móc rozplanować układ maszyn i zapewnić każdej z nich odpowiednią ilość przestrzeni. Dzięki temu proces produkcyjny będzie uporządkowany i jednokierunkowy. Co więcej, należy zaplanować układ maszyn w taki sposób, aby nie tracić czasu na przemieszczanie się wyrobu. Warto również wspomnieć, iż powinno się zapewnić ciągłość produkcji, aby unikać wąskich gardeł. Dzięki temu produkcja będzie zautomatyzowana i efektywna, co przyniesie zamierzone rezultaty w przyszłości.