Można już składać wnioski o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii w ramach programu „Energia dla wsi”.

Ta nowa forma wsparcia została przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i jest skierowana do rolników i spółdzielni energetycznych. Całkowity budżet programu to 1 mld złotych.

Cel programu

Program "Energia dla wsi" jest kompleksowym programem, dzięki któremu zwiększy się dostępność oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich.

Dla kogo

Z programu „Energia dla wsi” może skorzystać:

  1. Rolnik – osoba fizyczna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej oraz osoba prawna, która w ramach działalności rolniczej prowadzonej przez okres co najmniej 12 miesięcy, prowadzi:
    • gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, położone
      w ramach zabudowy zagrodowej w rozumieniu przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych lub
    • dział specjalny produkcji rolnej.
  2. Spółdzielnia energetyczna lub jej członek
  3. Powstająca spółdzielnia energetyczna – spółdzielnia lub spółdzielnia rolników, której przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii i równoważenie zapotrzebowania energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków, która zamierza ubiegać się o umieszczenie jej danych jako spółdzielni energetycznej w wykazie spółdzielni energetycznych prowadzonym przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Terminy

Pierwszy nabór ruszył już 25 stycznia 2023 r. i potrwa do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania przewidzianej puli środków.

Korzyści

Rolnik, który skorzysta z programu, będzie mógł dofinansować:

  • instalacje fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe o mocy powyżej 50 kW nie większej niż 1 MW
  • elektrownie wodne i biogazownie rolnicze o mocy powyżej 10 kW nie większej niż 1 MW
  • magazyn energii pod warunkiem zintegrowania ze źródłem realizowanym w ramach inwestycji jw.

Istniejąca spółdzielnia energetyczna lub jej członek lub powstająca spółdzielnia energetyczna, którzy skorzystają z programu, będą mogli dofinansować:

  • instalacje fotowoltaiczne, instalacje wiatrowe, elektrownie wodne i biogazownie o mocy powyżej 10 kW nie większej niż 10 MW
  • magazyn energii pod warunkiem zintegrowania ze źródłem realizowanym w ramach inwestycji jw.

Na jakie dofinansowanie możesz liczyć

Jeśli skorzystasz z programu i przeznaczysz uzyskane wsparcie na instalacje fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe – pożyczka może sięgnąć do 100% kosztów kwalifikowanych.

Jeśli skorzystasz z programu i przeznaczysz uzyskane wsparcie na elektrownie wodne i biogazownie, dotacja może sięgnąć do 45% kosztów kwalifikowanych i/lub pożyczka do 100% kosztów kwalifikowanych.

Jeśli skorzystasz z programu i przeznaczysz uzyskane wsparcie na magazyn energii, dotacja może sięgnąć do 20% kosztów kwalifikowanych.

Uwaga!

Maksymalny poziom dotacji może zostać zwiększony o:

  • 20 punktów procentowych – w przypadku mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy;
  • 10 punktów procentowych – w przypadku średniego przedsiębiorcy.

Formy dofinansowania:

  • pożyczka do 25 mln zł na danego beneficjenta
  • dotacja do 20 mln zł na danego beneficjenta

Jakie inwestycje mogą wziąć udział w programie „Energia dla wsi”

Aby Twoja inwestycja mogła wziąć udział w programie „Energia dla wsi”, nie może być rozpoczęta przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Okres trwałości wynosi 5 lat od dnia zakończenia realizacji inwestycji.

Autorzy programu

Program opracowały: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program został zaakceptowany przez Europejski Bank Inwestycyjny, a środki finansowe na jego realizację pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego.

Wnioski w ramach programu „Energia dla wsi” przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wnioski o pożyczki i dotacje będzie można składać tylko w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie, dostępny na

stronie Generatora wniosków o dofinansowanie GWD

.

Szczegółowe informacje nt. naboru wniosków i regulamin programu znajdują się na

stronie Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej

Kontakt do koordynatora programu "Energia dla wsi": //Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript./">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi