14 maja 2023 r. w Łącku odbyła się XXXI Giełda Rolnicza zorganizowana przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział w Płocku, Starostwo Powiatowe w Płocku, Samorząd Gminy Łąck oraz Stado Ogierów w Łącku.

Tegoroczna Giełda skupiła wielu wystawców, przedstawicieli firm pracujących na rzecz rolnictwa oraz Kół Gospodyń Wiejskich, wystawiało się ich w sumie ponad 150.

Tegoroczną Giełdę wspólnie otworzyli Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz, Wójt Gminy Łąck Zbigniew Białecki, Dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddział w Płocku Wojciech Banaszczak, Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie Tomasz Skorupski, Prezes Zarządu Stada Ogierów w Łącku Wojciech Muczyński.

Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz –„ Jest mi bardzo miło, że możemy dziś spotkać się razem w Łącku, na imprezie która od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniu mieszkańców Ziemi Płockiej. To już tradycja i stały punk w kalendarzu imprez Powiatu Płockiego. Cieszę się, że jesteśmy razem gdyż to dzisiejsze przedsięwzięcie ma wyjątkowy i nieszablonowy charakter, jest bowiem wspaniałą ofertą dla szerokiej grupy odbiorców. Zarówno dla rolników, bowiem oni mogą zapoznać się z nowoczesnym sprzętem, mogą odwiedzić stoiska firm i instytucji związanych z rolnictwem, porozmawiać o obecnej sytuacji w rolnictwie, o nowinkach, poszerzyć swoją wiedzę, czy też zdobyć nowe umiejętności. Wiemy przecież, że obecny czas nie jest łatwy dla polskiego rolnictwa dlatego warto rozmawiać oraz wymieniać się doświadczeniem. Natomiast dzisiejsza giełda to również jeden z najpiękniejszych i najbardziej profesjonalnie przygotowanych targów ogrodniczych. To także wspaniałe stoiska z rękodziełem nawiązującym do naszych ludowych tradycji, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z pysznymi potrawami, stoiska dotyczące pszczelarstwa i wielu innych. Życzę wystawcom i kupującym jak najlepszych zakupów, dobrze spędzonej niedzieli przy pięknej pogodzie.”

W Giełdzie udział wzięli: Lech Dąbrowski Przewodniczący Rady Powiatu, Iwona Sierocka Wicestarosta, Członek Zarządu Powiatu Płockiego Apolinary Gruszczyński, Radni Powiatu Płockiego Ewa Kowalak, Marlena Mazurska, Anna Dębska Gutkowicz, Maciej Jabłoński, Paweł Jakubowski, Bogdan Matczak, Krzysztof Tomasz Szumski, Paweł Tokarski, Dyrektor Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Dorota Zakrzewska, Przewodniczący Rady Powiatu Mazowieckiej Izby Rolniczej w Płocku Dariusz Nowicki.

Podczas imprezy odbywały się liczne konkursy: Potrawy Mojej Mamy, konkurs rzutu podkową oraz dojenia krowy. Nagrodzono także stoiska wystawiennicze oceniając atrakcyjność oferty, uprzejmość i kompetencje osób obsługujących oraz dodatkowe atrakcje na stoisku. Puchar za najciekawszą ofertę rolniczą otrzymało Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Agro Fala, Puchar Starosty Płockiego otrzymało natomiast najciekawsze stoisko wystawowe którym okazało się STU Płock Sp. z o.o. zajmująca się kompleksową obsługą rolnictwa na terenie Powiatu Płockiego. Puchar Wójta Gminy Łąck natomiast za najciekawszą ofertę ogrodniczą trafił w ręce Michała Łoszewskiego Gospodarstwa Rolnego z Budek.

Podczas targów nie zabrakło także występów artystycznych, na scenie prezentowały się: dzieci z Samorządowego Przedszkola w Łącku, dzieci z Przedszkola w Podlasiu, Grupa Tańca Nowoczesnego działająca przy Centrum Kultury i Rekreacji w Łącku, Zespół Wokalny działający przy Szkole Podstawowej w Łącku, Big Band, Łanięckie Słowiki, Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Ziemi Łąckiej, Zespół Grzybowianki i Grzybowiacy im. Cecyli Milczarek, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Gąbińska, Grupa Taneczna działająca przy Szkole Podstawowej w Łącku, Zespół Retro, Kapela Ludowa Chłopaki do Wzięcia oraz solista Stanisław Żółtowski.