- Nie byłoby tego miejsca, gdyby nie starania mojego poprzednika, śp. Mariusza Bieńka, gdyby nie ogromne wsparcie i empatia Wicemarszałka Sejmu RP Piotra Zgorzelskiego, gdyby nie sprawne działania Grupy Zdrowie. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do budowy hospicjum w Goślicach – podkreśla Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.

W poniedziałek, 7 sierpnia, placówka świętowała swój jubileusz. Działa już od roku.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz, właściciel Grupy Zdrowie Arkadiusz Chmieliński, Wicestarosta Iwona Sierocka, Członkowie Zarządu Powiatu w Płocku Bogdan Banaszczak i Stefan Jakubowski, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Płocku Ewa Kowalak, Sekretarz Rady Powiatu w Płocku Paweł Tokarski, Radni Powiatu: Izabela Tomaszewska, Elżbieta Jachimiak, Bogusław Jankowski, Maciej Jabłoński, Burmistrz Miasta i Gminy Drobin Krzysztof Wielec, Wójt Gminy Bielsk Józef Jerzy Rozkosz, menedżer, specjalista z zakresu branży medycznej Robert Makówka. Spotkanie prowadziła Katarzyna Stępińska – Dyrektor Ekonomiczny Grupy Zdrowie.

Geneza

Początki utworzenia hospicjum na działce należącej do Powiatu Płockiego w Goślicach sięgają roku 2016. Ówczesny Zarząd Powiatu w Płocku podjął wtedy dwie uchwały:

-> w sprawie podjęcia działań dotyczących realizacji inwestycji w zakresie budowy i utrzymania obiektów ochrony zdrowia na działce w Goślicach

oraz

-> w sprawie ogłoszenia konkursu na wybór podmiotu mającego zrealizować tę inwestycję.

Najlepszą ofertę złożyła spółka Grupa Zdrowie z Płońska i to właśnie ona zajęła się nowym zagospodarowaniem działki w Goślicach. Umowa przewidywała m.in. dzierżawienie terenu, realizację tam inwestycji związanej z ochroną zdrowia i prowadzenie w niej działalności.

Prace budowlane, związane z powstaniem budynku, w którym obecnie funkcjonuje hospicjum w Goślicach, rozpoczęły się w 2017 roku i zostały poprzedzone pracami przygotowawczymi i projektowymi.

- Hospicjum w Goślicach to pierwsza tego typu placówka w Powiecie Płockim. Bardzo potrzebna, ponieważ płockie hospicja dysponują ograniczoną liczbą miejsc, a zapotrzebowanie, niestety, nie maleje. Dlatego, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom przede wszystkim mieszkańców Ziemi Płockiej, Samorząd Powiatu Płockiego postanowił zbudować hospicjum w Goślicach – mówił Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz.

Starosta, opowiadając o placówce, podkreślał niekwestionowane znaczenie w jej powstaniu śp. Starosty Mariusza Bieńka oraz Wicemarszałka Sejmu RP Piotra Zgorzelskiego, którego wsparcie, determinacja i ogromne zaangażowanie doprowadziły do budowy hospicjum w Goślicach.

- Pomysł i idea hospicjum w powiecie płockim to wynik wielu rozmów, które bardzo często toczyliśmy ze śp. Starostą Mariuszem Bieńkiem – przyznał Wicemarszałek Piotr Zgorzelski. – Rozmowy te były pokłosiem tego, co mówili nam sami mieszkańcy powiatu płockiego. Ludzie ci nie mieli możliwości zorganizowania ostatnich dni dla swoich najbliższych, które mogliby przeżyć w godnych, dobrych warunkach, pod fachową opieką.

Piotr Zgorzelski kontynuował, że na tej pełnej wyzwań drodze stanął im „niezwykle zaradny, zorganizowany człowiek, którego pasją jest pomoc ludziom”. Tym człowiekiem był Arkadiusz Chmieliński i jego Grupa Zdrowie. – Temat sfinalizował obecny Starosta Sylwester Ziemkiewicz i dzisiaj mamy hospicjum, gdzie mieszkańcy powiatu płockiego mogą w dobrych, godnych warunkach przeżyć ostatnie dni i godziny swojego życia. Jestem dumny, że ci, którzy decydują o rozwoju i przyszłości Ziemi Płockiej, mają tak humanitarne podejście do życia i drugiego człowieka – zauważył Wicemarszałek Piotr Zgorzelski.

Starosta Sylwester Ziemkiewicz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do budowy hospicjum w Goślicach. - Dziękuję pracownikom otwierającym swoje serca przed ludźmi, którzy tutaj spędzają ostatnie dni swojego życia. Dla nas, samorządowców Powiatu Płockiego, opieka nad osobami chorymi, potrzebującymi, wymagającymi wsparcia to jeden z priorytetów. Dlatego powstało to wyjątkowe miejsce – powiedział.

Hospicjum

Grupa Zdrowie rozpoczęła prowadzenie hospicjum w Goślicach w 2022 roku. - Po wybudowaniu oraz wyposażeniu budynku musieliśmy poczekać na moment związany z kontraktowaniem świadczeń przez NFZ. Przygotowaliśmy budynek tak, aby jego funkcjonowanie spełniało standardy budowlane, sanitarno-higieniczne, a także wymagania stawiane przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ, a przede wszystkim, aby zapewnić godne warunki dla przebywających w hospicjum pacjentów – tłumaczy Piotr Derecki, specjalista ds. marketingu w Grupie Zdrowie.

Budynek placówki jest w zabudowie parterowej, o powierzchni 1550 m2. W obiekcie znajduje się 27 sal chorych (4-, 3-, 2- i 1-osobowych oraz izolatki), przeznaczonych łącznie dla 75 pacjentów.

Według wstępnych założeń, hospicjum miało funkcjonować razem z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym.

- Aktualnie prowadzimy w Goślicach wyłącznie hospicjum stacjonarne. Jednakże, tak jak pierwotnie zakładaliśmy, naszym celem wciąż jest rozszerzenie zakresu udzielanych świadczeń również o opiekę długoterminową w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Gdy tylko pojawi się możliwość zawarcia umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie tego rodzaju świadczeń, podejmiemy starania, aby taką umowę uzyskać – informuje Piotr Derecki.

Pacjenci

W hospicjum może przebywać jednocześnie 21 pacjentów - takie są warunki umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zasady przyjęć i jednostek chorobowych, uprawniających do skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w hospicjum, określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Zgodnie z tym rozporządzeniem świadczenia w hospicjum przysługują osobom chorującym na nieuleczalne, postępujące, ograniczające życie choroby nowotworowe i nienowotworowe. U osób dorosłych są to:

  • choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV),
  • nowotwory,
  • następstwa zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego,
  • układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy,
  • stwardnienie rozsiane,
  • kardiomiopatia,
  • niewydolność oddechowa niesklasyfikowana gdzie indziej,
  • owrzodzenie odleżynowe.

- Co do zasady wiek pacjentów nie ma znaczenia przy przyjęciu, jednak z praktyki wynika, że najczęściej pacjentami hospicjum są osoby w podeszłym wieku – zauważa Piotr Derecki z Grupy Zdrowie.

Grupa Zdrowie posiada kontrakt z NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna w zakresie hospicjum stacjonarnego. W związku z tym pobyt w oddziale jest bezpłatny, w całości finansowany ze środków publicznych.

Spółka zatrudnia w hospicjum w Goślicach lekarzy, pielęgniarki, opiekunów medycznych, fizjoterapeutów, psychologa, salowe. - Wraz ze wzrostem liczby pacjentów wciąż zatrudniamy nowych pracowników na różnych stanowiskach, aby zapewnić jak najwyższą jakość świadczonej opieki – podkreśla specjalista ds. marketingu w firmie.

Grupa Zdrowie

Grupa Zdrowie to podmiot leczniczy, z długoletnią praktyką w branży medycznej, którego właścicielem jest lekarz Arkadiusz Chmieliński. Początki działalności sięgają 1998 roku, kiedy to pod szyldem Poradni Rodzinnej „Zdrowie” powstała w Płońsku pierwsza placówka.

Aktualnie Grupa Zdrowie ma 46 placówek na terenie całej Polski, a w ramach udzielanych świadczeń znajdują się świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, opieki długoterminowej, opieki paliatywnej i hospicyjnej, rehabilitacji, diagnostyki oraz leczenie szpitalne.

Grupa Zdrowie prowadzi największy w Polsce ośrodek opieki długoterminowej wchodzący w skład kompleksu Centrum Medycznego Kraszewo-Czubaki.