Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku pozyskał środki w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą: „Poznaj Polskę” w wysokości 80 000 zł. Była to maksymalna kwota o jaką mógł wnioskować organ prowadzący. Wkład własny stanowiły wpłaty uczniów.

Przedmiotem przedsięwzięcia było wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków, kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie miało na celu wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoliło urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabrała praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzyło uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie

(data wycieczki od 13.09.2023 do 15.09.2023)

Uczniowie rozpoczęli wycieczkę od zwiedzania byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady - Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Dla uczniów była to bardzo ważna lekcja historii, tak aktualna i potrzebna w dzisiejszych czasach. Tego dnia nastąpił również przejazd z Oświęcimia do Krakowa, gdzie uczestnicy wyjazdu zakwaterowali się i zjedli obiadokolację. Wieczorem odbył się spacer po Starym Mieście, gdzie można było podziwiać występy ulicznych artystów i zjeść domowe lody u „Wierzynka”. Drugi dzień wycieczki przeznaczony był na zwiedzanie Krakowa wraz z przewodnikiem zgodnie ze wskazanymi do zrealizowania punktami edukacyjnymi: Zamek Królewski na Wawelu z przepięknymi arrasami oraz historyczny zespół miasta, w tym Kościół Mariacki z niezwykłym ołtarzem Wita Stwosza oraz Krakowski Kazimierz – stworzone w XIV wieku poza granicami miasta na polecenie króla Kazimierza Wielkiego „żydowskie miasteczko”, dziś jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa, tętniąca życiem kulturalnym i artystycznym dzielnica miasta. W Sukiennicach uczniowie nie tylko zwiedzali pobudowaną w XIV wieku miejską halę targową, symbol Krakowa, ale także odbyli ciekawą lekcję malarstwa w znajdującej się tam Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku – oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ostatnim punktem zwiedzania Krakowa był Kopiec Kościuszki - symboliczna mogiła i pomnik naszego narodowego bohatera. Trzeci dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od zwiedzenia Rydlówki, zabytkowego dworku Lucjana Rydla w Bronowicach Małych, kiedyś podkrakowskiej wsi, dzisiaj dzielnicy Krakowa, gdzie od 1969 roku mieści się Muzeum Młodej Polski. Była to ważna lekcja dla czytelników „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Technikum w Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie

(data wycieczki od 13.09.2023 do15.09.2023)

Pierwszym punktem wycieczki były ruiny zamku Kazimierza Wielkiego w Olsztynie (koło Częstochowy). Było to dodatkowe działanie wynikające z trasy wycieczki z Wyszogrodu do Zakopanego. Grupa została zakwaterowana w Kościelisku skąd uczestnicy mieli doskonałą bazę wypadową do zwiedzania kolejnych miejsc ujętych w projekcie. Kolejny dzień wycieczki - 14 wrzesień to zwiedzanie Zakopanego, poczynając od najbardziej znanego zakopiańskiego cmentarza na „Pęksowym Brzysku, z grobami m.in. Kornela Makuszyńskiego, Tytusa Chałubińskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Władysława Orkana i Heleny Marusarzówny. Kolejnym miejscem była zakopiańska bazylika, czyli Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach. Młodzież została zapoznana z historią tegoż miejsca (m.in. wizyta duszpasterska papieża Jana Pawła II) oraz charakterystyką architektoniczną budowli sakralnej. Muzeum Karola Szymanowskiego w willi ATMA, to historia pobytu i działania w Zakopanem tego wielce zasłużonego dla Podhala kompozytora, pianisty, pedagoga i pisarza. Niezwykle ciekawe zbiory obejrzała młodzież w Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego na Krupówkach. Ostatnim punktem zwiedzania w okolicach Zakopanego była słynna „Bachledówka” z Sanktuarium Marki Boskiej Częstochowskiej i pięknymi widokami na Terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ostatni dzień wyjazdu został poświęcony na zwiedzanie ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach. Trwała ruina, ale poddana rewitalizacji stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną. Przeplata się tu cała historia Polski. Zamek usytuowany 367 m n.p.m. pozwala podziwiać widoki Gór Świętokrzyskich. U jego stóp rozciąga się miasto Chęciny.

Technikum w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku

(data wycieczki od 20.09.2023r. do 22.09.2023r.)

Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Kopalni Soli w Wieliczce. Przebyli trasę turystyczną oraz trasę Muzeum Żup Krakowskich. Poznali związane z nimi legendy, ciekawostki oraz obejrzeli rzeźby solne, groty, jeziorka i jedyną w swoim rodzaju podziemną Kaplicą św. Kingi. Drugi dzień wycieczki to zwiedzanie Zakopanego. Młodzież poznała historię Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, jedynej placówki muzealnej gromadzącej pamiątki po kompozytorze Karolu Szymanowskim oraz zapoznała się z życiem i twórczością samego kompozytora. Wizyta w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego pozwoliła na zapoznanie się z kulturą oraz fauną i florą Tatr. Ponadto młodzież uczestniczyła w lekcji muzealnej poświęconej umiejętności odczytywania pogody z układu chmur. Uczestnicy wycieczki byli także na Krupówkach, Gubałówce oraz odwiedzili kościół i zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Zakończeniem drugiego dnia było spotkanie z przewodnikiem tatrzańskim. Były opowieści o góralach, mitach związanych z góralską kulturą, nauka góralskiego tańca. Trzeci dzień to wizyta w Krakowie. Grupa zapoznała się z historycznym zespołem miasta - Sukiennice, Rynek Główny, Kościół Mariacki. Wizyta w jednej z siedzib Muzeum Narodowego w Krakowie pozwoliła na poznanie Polskiej Galerii Sztuki XIX wieku. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili również Zamek Królewski w Krakowie - poznali jego architekturę, historię, zbiory oraz bogaty kontekst historyczny.

Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół im. St. Staszica w Gąbinie

(data wycieczki od 26.09.2023 do 28.09.2023)

Pierwszym punktem programu wycieczki była Częstochowa, gdzie uczniowie zwiedzili Jasną Górę. Podziwiali tam cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz zabytkowe budowle klasztorne takie jak: bazylika, kaplica, skarbiec i arsenał. Następnie udali się do Ojcowskiego Parku Narodowego. Podziwiali tam malownicze krajobrazy, bogatą roślinność i zwierzęta, a także ciekawe formy skalne, takie jak Maczuga Herkulesa. Uczniowie zwiedzili również Zamek na Pieskowej Skale - jeden z najlepiej zachowanych zamków z czasów Kazimierza Wielkiego, który stanowił część systemu obronnego zwanego Orlicą. Po przyjeździe do Krakowa uczestnicy zatrzymali się w hotelu Express. Po zakwaterowaniu i obiedzie odbyli spacer po Starym Mieście. Podziwiali zabytki takie jak: Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki, Ratusz czy Barbakan, wybrali się również na Wawel, gdzie zobaczyli Zamek Królewski, katedrę i Teatr Słowackiego. Drugiego dnia uczniowie kontynuowali zwiedzanie Krakowa. Tym razem skupili się na dzielnicy Kazimierz, która była niegdyś ośrodkiem kultury żydowskiej. Uczniowie odwiedzili tam synagogi, cmentarz żydowski, plac Nowy i pomnik Bohaterów Getta. Następnie udali się do Muzeum Armii Krajowej, gdzie zapoznali się z historią polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej. Uczniowie zobaczyli tam m.in. mundury, broń, dokumenty i zdjęcia żołnierzy AK. Kolejnym punktem wycieczki były Wadowice - miasto, w którym urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Spróbowali słynnych wadowickich kremówek. Wielkim przeżyciem dla młodych ludzi było zwiedzanie Oświęcimia, gdzie znajduje się były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Uczestnicy wycieczki obejrzeli część stałą, gdzie mieściły się baraki, komory gazowe i krematoria, jak i część rozszerzoną, gdzie znajdowały się rampy, baraki drewniane i ruiny krematoriów. Uczniowie zobaczyli tam również wystawy poświęcone ofiarom i sprawcom zbrodni, a także symbole pamięci, takie jak: Ściana Straceń, Pomnik Ofiar, Międzynarodowy Pomnik Walki i Męczeństwa.

Branżowa Szkoła I Stopnia w Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie

(data wycieczki - 19.10.2023)

Uczniowie uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Pierwszym punktem były zajęcia edukacyjne połączone ze zwiedzaniem Zamku Królewskiego – barokowo - klasycystycznego kompleksu budynków, niegdyś siedziby książąt mazowieckich, a od XVI wieku Rezydencji Królów Rzeczypospolitej. Dziś pełni on funkcje muzealne i reprezentacyjne. Kolejnym punktem było Stare Miasto, gdzie położonych jest wiele historycznych obiektów. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu marsz. Józefa Piłsudskiego. Następnie odkrywali zawiłości nauki poprzez doświadczenia w Centrum Nauki Kopernik.

Technikum w Zespole Szkół im. St. Staszica w Gąbinie

(data wycieczki od 25.10.2023 do 27.10.2023)

Pierwszym punktem programu wycieczki była Częstochowa, gdzie uczniowie zwiedzili Jasną Górę - najważniejsze sanktuarium maryjne w Polsce. Podziwiali tam cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej, zwany Czarną Madonną oraz zabytkowe budowle klasztorne, takie jak: bazylika, kaplica, skarbiec czy arsenał. Po przyjeździe do Krakowa uczestnicy zatrzymali się w hotelu Premier. Po zakwaterowaniu i obiedzie odbyli spacer po Starym Mieście. Podziwiali zabytki takie jak Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki, Ratusz czy Barbakan, wybrali się również na Wawel, gdzie zobaczyli Zamek Królewski i katedrę. Drugiego dnia uczniowie kontynuowali zwiedzanie Krakowa. Tym razem skupili się na dzielnicy Kazimierz, która była niegdyś ośrodkiem kultury żydowskiej. Uczniowie odwiedzili tam synagogi, cmentarz żydowski, plac Nowy i pomnik Bohaterów Getta. Następnie udali się do Muzeum Armii Krajowej, gdzie zapoznali się z historią polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej. Uczniowie zobaczyli tam m.in. mundury, broń, dokumenty i zdjęcia żołnierzy AK. Zobaczyli również Teatr im. Słowackiego i Kopiec Kościuszki.

Wielkim przeżyciem dla młodych ludzi było zwiedzanie Oświęcimia, gdzie znajduje się były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Uczestnicy wycieczki obejrzeli zarówno część stałą, gdzie mieściły się baraki, komory gazowe i krematoria, jak i część rozszerzoną, gdzie znajdowały się rampy, baraki drewniane i ruiny krematoriów. Uczniowie zobaczyli tam również wystawy poświęcone ofiarom i sprawcom zbrodni, a także symbole pamięci, takie jak Ściana Straceń, Pomnik Ofiar czy Międzynarodowy Pomnik Walki i Męczeństwa. Uczniowie byli pod wrażeniem i poruszeni tym, co zobaczyli i usłyszeli. Łącznie w wycieczkach uczestniczyło 274. uczniów i 21. opiekunów. Wszystkie punkty edukacyjne wybrane z katalogu umieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki wskazane we wniosku zostały w całości zrealizowane. Wycieczki były doskonałą okazją poznania historii naszego kraju, a także integracji uczniów.