Ewolucja strojów piłkarskich. Jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Komplety piłkarskie ewoluowały znacząco na przestrzeni lat, zarówno pod względem designu, jak i technologii produkcji. Chociaż współczesne stroje piłkarskie wyglądają zupełnie inaczej niż ich prototypy z początku XIX wieku - nadal mają wspólną cechę - zapewniają jednolity wygląd zawodników na boisku. Dowiedz się, jak kształtuje się ewolucja strojów sportowych - jak wyglądały kiedyś i jak wyglądają teraz.

Pierwsze stroje piłkarskie

Pierwsze stroje piłkarskie https://pehasports.com/odziez-do-pilki-noznej/stroje-pilkarskie/ składały się z długich spodni, koszulki z długim rękawem oraz… chusty noszonej na szyi! Komplety wykonane były z ciężkich materiałów, takich jak bawełna, co sprawiało, że były niewygodne podczas gry. Z uwagi na zgłaszane przez zawodników niedogodności, stroje zaczęły ewoluować.

Stroje piłkarskie w latach 20. i 30.

W latach 20. i 30. XX wieku stroje piłkarskie stały się bardziej komfortowe dla graczy. Na murawie pojawiły się krótsze spodenki i koszulki z krótkim rękawem. Same komplety zaczęły być produkowane z lżejszych, lepszych materiałów, takich jak bawełna lub jej mieszanki. Kolorystyka była zazwyczaj prosta, opierając się na barwach klubowych (tak jest zresztą do dziś).

Lata 50. i 60. i lata 70./80.

W tym okresie stroje piłkarskie zaczęły ewoluować pod względem technologii produkcji. Zastosowanie syntetycznych tkanin, takich jak nylon i poliester, sprawiło, że stroje stały się lżejsze, szybkoschnące, oddychające i łatwiejsze w praniu. Koszulki zyskały kołnierz lub stójki, a spodenki stały się jeszcze krótsze. Jesteśmy już blisko ich finalnego wyglądu!

Później, w latach 70. i 80. stroje piłkarskie zaczęły przyjmować bardziej nowoczesny wygląd. W tym okresie panował trend na grafiki w geometryczne wzory, a kolorystyka samych strojów też stała się bardziej różnorodna.

Lata 90. i 2000. - jak wyglądały stroje piłkarskie?

W okresie, który dojrzali czytelnicy artykułu mogą już doskonale pamiętać, stroje piłkarskie zaczęły być projektowane z myślą o wydajności i komforcie. Zastosowanie zaawansowanych technologii w produkcji tkanin, takich jak oddychające i odprowadzające wilgoć materiały, pozwoliło na lepszą regulację temperatury ciała i zapobieganie nadmiernemu poceniu się. Wzory i kolory stały się bardziej nowoczesne i dynamiczne.

Obecnie stroje piłkarskie są wyprodukowane przy użyciu zaawansowanych technologii i innowacyjnych materiałów (np. CoolMax od PEHA). Komplety meczowe są projektowane z myślą o aerodynamice i minimalizacji oporu powietrza. Wzory i kolorystyka są często bardziej kreatywne, a technologie nadruków (jak np. sublimacja) w zasadzie nie ograniczają w wyborze wielobarwnych projektów.