Majówka w Płocku pełna koncertów, historii i smaków od 27 kwietnia do 4 maja
Majówka w Płocku zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie! Od 27 kwietnia do 4 maja miasto tętnić będzie życiem dzięki licznym wydarzeniom, które połączą tradycję z nowoczesnością. Przygotujcie się na niezapomniane koncerty, fascynujące lekcje historii i smakowite festiwale – wszystko to w sercu Mazowsza.

Wyjątkowe atrakcje majowe na Starym Rynku w Płocku

Już od 27 kwietnia Stary Rynek stanie się centrum majowych wydarzeń. O godzinie 12:00 ruszy spacer z przewodnikami PLOT, którzy wcielą się w postaci historyczne związane z Płockiem. To niepowtarzalna okazja, by poznać lokalne dzieje w formie pełnej zabawy i interakcji, odpowiedniej dla całych rodzin.

Po spacerze o 14:00 na rynku odbędą się animacje dla dzieci oraz warsztaty artystyczne, a także strefy wystawiennicze prezentujące różnorodne atrakcje i partnerów wydarzenia. To świetna propozycja na spędzenie czasu z bliskimi w kreatywny sposób.

O 16:00 warto być świadkiem uroczystego przekazania proporca kombatanckiego, który symbolizuje jedność i szacunek dla narodowych wartości. W tym roku harcerze przekażą go Miejskiemu Przedszkolu nr 1, kontynuując piękną tradycję pielęgnowania pamięci o bohaterach.

Dzień zakończy się muzycznym świętem – o 19:00 na scenie pojawi się Big Bike Orchestra z Bydgoszczy, znana z niezwykłych występów na sześciokołowym rowerze. Po nich o 20:30 wystąpi Zalia, młoda wokalistka z Warszawy, której muzyka łączy alt-pop i indie z emocjonalnym przekazem.

Płocka Bazylika Katedralna miejscem patriotycznych obchodów i muzycznych doznań

3 maja to dzień pełen podniosłych momentów w sercu miasta. Już o 9:45 przy Pomniku Marszałka Stanisława Małachowskiego zostaną złożone kwiaty, a następnie uczestnicy zbiorą się o 9:50 przed Bazyliką Katedralną wraz z pocztami sztandarowymi.

O 10:00 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny, po której o 11:15 odbędą się uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza na placu Narutowicza. Wieczorem o 19:00, również w katedrze, zabrzmi koncert „Ave Maria Gratia Plena” w ramach festiwalu Płockie Koncerty Organowe.

W programie znajdą się m.in. utwory księdza Eugeniusza Gruberskiego oraz kompozycje Adolfa von Dossa i Jana Sebastiana Bacha. Chór Puerii et Puelae Cantores Plocenses zapewni niezapomniane przeżycia muzyczne wszystkim melomanom.

Płock zaprasza na interaktywną podróż przez historię i kulinarne odkrycia podczas majówki

Od 30 kwietnia do 4 maja na Starym Rynku będzie można odwiedzić Mobilny Wirtualny Teatr Historii – nowoczesną ekspozycję przygotowaną przez Instytut Adama Mickiewicza. Ta interaktywna przestrzeń przeniesie zwiedzających w czasy odzyskiwania niepodległości Polski po 1918 roku, prezentując hologramy, makiety i unikatowe artefakty.

Szczególnie ciekawa jest makieta polskiego pawilonu z Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu z 1925 roku – symbol triumfu polskiej kultury na arenie międzynarodowej. Wystawa dostępna będzie według harmonogramu:

  • 30.04 i 1.05: od 10:00 do 18:00
  • 2.05: od 12:00 do 18:00
  • 3.05: od 10:00 do 20:00
  • 4.05: od 12:00 do 16:00 (ostatnie wejście o 15:00)

Niezwykłym kulminacyjnym wydarzeniem będzie Festiwal Jedzenia i Picia odbywający się od 2 do 4 maja. Miłośnicy smaków świata znajdą tu wyjątkowe potrawy oraz rzemieślnicze piwa, a także liczne konkursy i strefę chillout z leżakami dla odpoczynku po kulinarnych eksploracjach.

Czas trwania festiwalu to:

  • 2 maja: od 15:00 do północy
  • 3 maja: od 12:00 do północy
  • 4 maja: od 12:00 do 20:00

Płock serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania majówki pełnej historii, muzyki i smaków!


UM Płock