
Już 17 maja Płock ożyje nocą jak nigdy dotąd! Noc Muzeów 2025 to wyjątkowa okazja, by odkryć tajemnice miasta, poznać fascynujące historie i wziąć udział w niezapomnianych wydarzeniach. Przygotujcie się na wieczór pełen kultury, sztuki i niezwykłych spotkań – od zabytkowych ratuszowych wnętrz po nowoczesne galerie i klimatyczne koncerty.
- Płockie muzea i instytucje zapraszają na wyjątkową Noc Muzeów
- Wydarzenia kulturalne i artystyczne rozsiane po całym Płocku czekają na odkrywców
Płockie muzea i instytucje zapraszają na wyjątkową Noc Muzeów
W sercu Płocka, od godziny 16:00 aż do północy, otworzą się drzwi najważniejszych miejsc kultury i historii. W tym roku szczególną uwagę przyciąga jubileusz 200-lecia ratusza miejskiego, gdzie aktorzy z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego oraz teatru Per Se ożywią postacie z kart płockiej przeszłości. Zwiedzanie odbywać się będzie co pół godziny w grupach do 30 osób, a wyjątkowym punktem programu będzie spotkanie z Prezydentem Miasta Andrzejem Nowakowskim w jego gabinecie.
Muzeum Mazowieckie przygotowało trzy lokalizacje pełne atrakcji: Kamienicę Secesyjną z interaktywnym przewodnikiem AI oraz konkursem na historyczne przebranie, wystawę art déco przy ul. Kolegialnej z premierą unikatowej ekspozycji „Tego jeszcze nie było” dostępną tylko tej nocy oraz Spichlerz z etnograficznymi skarbami Mazowsza i muzyką Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska”.
Miłośnicy historii i sztuki żydowskiej powinni odwiedzić Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7, gdzie wystawa poświęcona pamięci Reni Spiegel zostanie uświetniona koncertami zespołu Kalisz Klezmer Band w godzinach 19:30, 20:30 oraz 21:30.
Książnica Płocka zaprasza na niezwykłą podróż przez mity i legendy różnych kultur – od greckiego Olimpu po nordycki Asgard – podczas interaktywnej gry „Kryptonim P.A.N.T.E.O.N.”. To propozycja dla wszystkich pokoleń, którzy chcą poczuć magię dawnych wierzeń i mitów.
Wydarzenia kulturalne i artystyczne rozsiane po całym Płocku czekają na odkrywców
Płocka Galeria Sztuki przy ul. Sienkiewicza 36 zaprasza na malarskie zwiedzanie wystawy Adama Patrzyka „Zwidzenie” oraz plenerowe warsztaty sitodruku pod hasłem „Nocne objęcie Morfeusza”. Dla najmłodszych przygotowano strefę malowania wielkoformatowego z motywami nocy i snów. Oprowadzania tematyczne odbędą się o godzinach 18:00 i 20:00.
Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego otworzy swoje podwoje dla tych, którzy chcą poznać dziewięć wieków szkolnych tradycji – od ruin Kolegiaty Św. Michała Archanioła po freski Władysława Drapiewskiego oraz obserwatorium astronomiczne z XV wieku. Zwiedzanie trwa od 18:30 do 23:30.
W Muzeum Jagiellończyków w LO im. Władysława Jagiełły czekają przedstawienia dla dzieci, recytacje oraz możliwość poznania młodości Władzia Broniewskiego poprzez gry i zabawy – wszystko dostępne między 18:00 a 22:00.
Nie zabraknie także duchowej atmosfery podczas oprowadzania po Bazylice Katedralnej (20:00–22:30) czy zwiedzania prawosławnej cerkwi przy ul. Kościuszki 18 (19:00–23:00).
Dla fanów historii regionalnej ciekawą propozycją będzie Archiwum Państwowe przy ul. Kazimierza Wielkiego 9B, gdzie oprócz wystawy związanej z jubileuszem ratusza można spróbować swoich sił w grze planszowej o archiwistyce do godziny 22:00.
Na miłośników muzyki ludowej czeka Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów z możliwością spotkania Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” oraz potańcówką przy tradycyjnych dźwiękach (17:00–24:00).
Również okoliczne miejscowości zachęcają do udziału w Nocy Muzeów – Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim oferuje muzyczne spektakle i zabawy ludowe od godziny 14:00 do 20:00, a Muzeum Wisły Środkowej w Wyszogrodzie zaprasza na warsztaty wyplatania wikliny oraz opowieści o lokalnym rękodzielniku Stanisławie Gołębiewskim (15:00–22:00).
Noc Muzeów to doskonała szansa, by zanurzyć się w historię, sztukę i kulturę Płocka oraz okolicznych miejscowości – warto już teraz zaplanować trasę zwiedzania!
Na podstawie: Urząd Miasta Płocka