Muzeum Mazowieckie zaprasza na festiwal Opowieści i wystawę sztuki Zaolziańskiej

W lipcu Płock staje się areną wyjątkowych wydarzeń artystycznych, które łączą historię z nowoczesnością i międzynarodową wymianą kulturową. Muzeum Mazowieckie zaprasza na wystawę malarstwa zaolziańskich artystów oraz na barwny festiwal sztuk performatywnych, który przyciągnie miłośników różnorodnych form wyrazu artystycznego.
- Płockie Muzeum Mazowieckie prezentuje niezwykłą wystawę malarstwa z Zaolzia
- Płock ożywa dzięki II Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Performatywnych Opowieści
Płockie Muzeum Mazowieckie prezentuje niezwykłą wystawę malarstwa z Zaolzia
Już od 23 lipca do połowy września w Muzeum Mazowieckim przy ul. Kolegialnej 6 można zobaczyć unikalną ekspozycję zatytułowaną „Sztuka a tożsamość”. Wystawa skupia się na dziełach polskich twórców z Zaolzia – regionu Śląska Cieszyńskiego, który w 1920 roku został podzielony między Polskę i Czechosłowację. To właśnie tamtejsi artyści przez swoje prace wyrażali silne przywiązanie do polskiej kultury i narodowej tożsamości.
Na ekspozycji znalazły się prace takich postaci jak Gustaw Fierla, Karol Piegza czy Bronisław Świder – pionierów środowiska artystycznego Zaolzia, którzy aktywnie działali zarówno w okresie międzywojennym, jak i po II wojnie światowej. Ich dzieła to nie tylko świadectwo talentu, ale także ważny głos w historii polskiej mniejszości zamieszkującej ten obszar.
Wystawa jest efektem współpracy Muzeum Mazowieckiego z Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej i stanowi zapowiedź kolejnej ekspozycji etnograficznej „Z Archiwum Z. Pamiątki rodzinne Polaków z Zaolzia”, która zostanie otwarta 12 września w Spichlerzu – Dział Etnografii Muzeum Mazowieckiego. To trzydniowe wydarzenie będzie okazją do bliższego poznania historii i kultury naszych rodaków mieszkających za południową granicą.
Płock ożywa dzięki II Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Performatywnych Opowieści
Tuż po rozpoczęciu wystawy malarskiej, od 25 do 27 lipca, w przestrzeniach przy ul. Tumskiej 8 oraz Kolegialnej 6 odbędzie się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych „Opowieści”. To wydarzenie, które zgromadzi kilkunastu artystów z różnych zakątków Europy i Ukrainy, prezentujących szerokie spektrum form – od performance’u przez instalacje, muzykę i film po teatr oraz sztukę nowych mediów.
Kurator festiwalu Małgorzata Sady zadbała o różnorodność uczestników – od uznanych twórców po młode talenty. Wśród nich znajdą się m.in. Ewa Zarzycka (Polska), Alastair MacLennan (Irlandia Północna/Szkocja), Hubert Zemler (Polska) oraz grupa szwajcarskich artystek: Muda Mathis, Sus Zwick, Fränziska Madoerin i inni. Szczególnym momentem będzie hołd dla Davida Thomasa (USA/UK), ikonicznej postaci muzyki światowej, który zmarł w kwietniu 2025 roku.
„Opowieści” to nie tylko spektakle i pokazy – to platforma dialogu, która angażuje widzów i stawia pytania o współczesne problemy społeczne i kulturowe. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny, co daje doskonałą okazję do obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie bez żadnych barier.
Na podstawie: UM Płock
Autor: krystian