W dniu 12. października br. zgodnie z harmonogramem Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016-2020 Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych zorganizował wyjątkowe wydarzenie pod hasłem „Mówimy NIE dla alkoholu, narkotyków, dopalaczy i przemocy”.

Przedsięwzięcie dofinansował Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. W wydarzeniu uczestniczyli: Iwona Sierocka – Wicestarosta, Jana Boszko Burmistrza Gminy i Miasta Wyszogród, Karolina Koper – Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji, Anna Jachimiak – Radna Powiatu Płockiego oraz uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Goślicach wraz z Beatą Jakubowską – dyrektorem szkoły oraz nauczycielami Katarzyną Wiśniewską oraz Ewą Przybylską, młodzież Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku wraz z Wiolettę Róg – pedagogiem i Annę Jeziórską – nauczycielem języka polskiego, młodzież z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie z Marię Sieklecką nauczycielem szkoły, oraz Bogumiła Jasińska -  dyrektor Szkoły Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Wyszogrodzie wraz z nauczycielami i uczniami klas ósmych oraz Grzegorz Klus - dyrektor Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy nad Bzurą w Wyszogrodzie wraz z kadrą pedagogiczną i uczniami III klas gimnazjalnych.

Uroczystość prowadziła Małgorzata Struzik – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, która podziękowała Joannie Misiakowskiej – dyrektorowi Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie za podjęcie wyzwania i pomoc przy realizacji spotkania, oraz Panu Janowi Boszko - Burmistrzowi Gminy i Miasta Wyszogród za współpracę i udostępnienie Hali Widowiskowo – Sportowej w Wyszogrodzie.

Iwona Sierocka – Wicestarosta mówiła, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć dlatego Samorząd Powiatu Płockiego systematycznie organizuje warsztaty profilaktyczne dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, dla których jest organem prowadzącym. Uczniowie aktywnie uczestniczą  w zajęciach, zadają pytania dotyczące nurtujących i zarazem bardzo trudnych do rozwikłania zagadnień związanych z popularnymi dziś używkami - niestety szeroko dostępnymi. Życzyła niezapomnianych wrażeń i zaprosiła do aktywnego włączania się w realizację Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016-2020, którego głównym realizatorem jest Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych.

Ponadto Iwona Sierocka – Wicestarosta z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzyła wszystkim nauczycielom wielu sukcesów, satysfakcji z pracy z młodzieżą oraz wszelkiej pomyślności na co dzień.

Młodzież oraz zaproszenie goście obejrzeli spektakl „Jazda”  w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku w reżyserii Pana Mariusza Pogonowskiego.

Ponadto wysłuchali wykładu dr. hab. prof. nadzw. Mariusz Jędrzejko - Dyrektora Naukowego Centrum Profilaktyki Społecznej, który jak nikt inny, wspaniale opowiedział o zagrożeniach płynących z używania alkoholu i narkotyków oraz profilaktyce zachowań ryzykownych.

Młodzieży otrzymała dużą dawkę wiedzy z zakresu działania substancji psychoaktywnych oraz niebezpiecznych skutków po ich zażyciu. Zyskała wiedzę jak być asertywnym i mówić „nie” oraz jak osiągnąć  sukces bez konieczności sięgania po niebezpieczne używki i iść przez świat, również ten wirtualny bez przemocy.

Ważnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie zorganizowanego przez Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych  Konkursu na spot filmowy z zakresu przeciwdziałania przemocy.

Komisja Konkursowa  postanowiła przyznać dwa wyróżnienia oraz tradycyjnie I, II i III miejsce:

I wyróżnienie otrzymała:

Karolina Grankowska z Zespołu Szkól im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie, tytuł spotu: „Kocham – nie biję”

II wyróżnienie:

Bartosz Fabrowicz z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie, tytuł spotu: Życie – sztuka wyboru.

III miejsce – tytuł spotu; „Powiedz STOP hejterom – reaguj” Marcin Dylewski z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie

II miejsce – tytuł spotu; „Nie bądź obojętny na swoje życie!” Karol Pisarski z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie

I miejsce – tytuł spotu: #przemoc-przerwij-ciszę Michał Okoński     z Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku

Na zakończenie spotkania Małgorzata Struzik podziękowała za udział w uroczystości i przypomniała młodzieży, że nie są sami, że otaczają ich nauczyciele, rówieśnicy, a przede wszystkim rodzina. Życzyła wszystkim, aby każdego dnia spotykali tylko życzliwych ludzi. 

mowimy nie
mowimy nie
mowimy nie
mowimy nie
mowimy nie
mowimy nie
mowimy nie
mowimy nie
mowimy nie
mowimy nie
mowimy nie
mowimy nie
mowimy nie
mowimy nie
mowimy nie
mowimy nie
mowimy nie
mowimy nie