Korona porcelanowa w Warszawie? Wady, zalety i inne ważne informacje!

Korony porcelanowy, to tylko jedna z opcji jakie się przed nami jawią, kiedy pragniemy uzupełnić powstałe ubytki zębowe. Najczęściej korzysta się z tego typu koron, gdy pojawiają się spore ubytki tkanek twardych bądź przebarwienia i plamy w skutek fluorozy. Nie można ich jednak założyć, w wypadku zaawansowanych chorób przyzębia, bądź kiedy ząb jest bardzo zniszczony.

Kiedy wiemy, że dla nas najlepsza opcją będzie korona porcelanowa Warszawa to miejsce, gdzie znajdziemy pełno gabinetów, które je nam założą. Wiele osób zastanawia się, w jakim wypadku można się na nie zdecydować, a kiedy należy sobie odpuścić. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, wskazując dodatkowo wady i zalety tego rozwiązania.

Wskazania i przeciwwskazania do założenia porcelanowej korony

Korony zębowe są protetycznymi strukturami, których zadaniem jest odbudowa zęba utraconego w wyniku próchnicy bądź też złamania i innych urazów. Z wyglądu, przypominają one czapeczkę, którą nakłada się na oszlifowany ząb. Korony zębowe można podzielić na kilka rodzajów: naddziąsłowe, poddziąsłowe oraz dodziąsłowe. Ich różnice, polegają na zasięgu względem dziąsła przyzębia oraz tkanek.

Jeżeli chodzi o wykorzystywane materiały do budowy korony, jednym z popularniejszych typów są te wykonane z porcelany. Ich podbudowa może być zarówno ceramiczna, jak i metalowa. Ta pierwsza będzie o wiele ładniej i naturalniej wyglądała, natomiast będzie mniej wytrzymała niż ta z metalu.

Główne wskazania do założenia korony, to przede wszystkim ubytki tkanek twardych, które mogłyby nie utrzymać wypełnienia. Będą to też wszelkiego rodzaju plamy na szkliwie i przebarwienia, które postają na skutek silnej fluorozy i leczenia tetracyklinami. Wskazuje się też zasinienie zębów, w wyniku leczenia endodontycznego.

Koronę zakłada się na ząb zrotowany, aby poprawić względy estetyczne, w wypadku kiedy nie chcemy poddać się leczeniu ortodontycznemu. Przeciwwskazaniem, czyli bezwzględnym zakazem założenia korony dentystycznej jest sytuacja, w której ząb jest nadmiernie zniszczony (periodontopatia zaawansowana), a także zmiany okołowierzchołkowe korzenia zęba.

Zalety i wady koron porcelanowych

Jako największa zaleta koron z porcelany, jawi się ich aspekt estetyczny. Wyglądają one znacznie lepiej, niżeli te metalowe. Ponadto, będzie to rozwiązanie solidniejsze niżeli korona pełnoceramiczna. Pacjenci najczęściej bardzo chwalą sobie to wyjście.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, jak długo będą służyć korony porcelanowe. Wiele będzie natomiast zależało od tego, w jakim stanie jest ząb, na który uzupełnienie zostało osadzone. Ważne są też warunki zgryzowe, a także jakość materiałów oraz doświadczenie, technika i umiejętności protetyka.

Jeżeli korona zostanie wykonana prawidłowo, a ząb na którym zostanie osadzona będzie dobrze utrzymany – będzie mogła ona wytrzymać wiele lat. Te na metalowe podstawie mają jedną wadę – widoczny szary kolor na brzegach dziąseł. W związku z tym, na bocznym odcinku łuku zębowego, rekomenduje się licowaną koroną porcelanową oraz pełnoceramiczną na przednim odcinku.

Cena leczenia kanałowego nie jest zatrważająco wysoka, natomiast Korona porcelanowa na Żoliborzu, czy w innej dzielnicy Warszawy może kosztować około 700-900 złotych. Jeżeli nasz ząb ulegnie złamaniu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, możemy postarać się o refundację leczenia protetycznego w oddziale NFZ.