Kiedy rozglądamy się po półkach w sklepach z perfumami, bardzo szybko dostrzeżemy, że istnieje pewien podział na zapachy najdroższe oraz te najtańsze. Obecne różnice w cenach mają swoje podstawy i są one logicznie uzasadnione. Chociaż może nas to niejako dziwić, producenci są świadomi ekskluzywności swoich marek i tendencyjnie ustalają ceny swych produktów. Skąd się to wszystko bierze? Poniżej postaramy się to pokrótce wyjaśnić.

Bez względu na to, na jaką markę premium i zapach postawimy, czy będzie to Prada Candy, czy Lacoste Essential, bądź też Calvin Klein One – zawsze będziemy musieli się liczyć z dość sporym wydatkiem.

Marka perfum

Jest to jak najbardziej logiczne i typowe, co więcej nie tylko jeżeli chodzi o tę branżę – płacimy za markę, małą dostępność oraz ekskluzywność. Tak będzie w wypadku damskich i męskich perfum Prada oraz innych znanych firm. Co więcej, wydają one sporą część budżetu na kampanie reklamowe po to, aby podnosząc świadomość konsumentów, podnieść też wartość swoich produktów. W końcu często widzimy, że twarzami perfum są bardzo rozpoznawalne osoby.

Bardzo wysokie ceny powodują to, że takie perfumy nie są dostępne dla każdego, a tylko dla klientów o dużej zasobności portfela. Odbija się to na postrzeganiu marki i sprawia, że staję się one w oczach konsumentów bardzo ekskluzywne i prestiżowe. Tak działają producenci wszystkich perfum Prada i innych powszechnie nam znanych.

Unikatowe składniki

To co znajduje się wewnątrz flakonika i z czego się składa jest równie ważne pod kątem ceny. Zapachy, które jawią się jako te najdroższe, mogą w swoim składzie zawierać ekstrakty naturalnego pochodzenia, płatki kwiatów, bądź pochodzące od rzadko spotykanego drzewa. Podobnie sprawa wygląda, jeżeli chodzi o eteryczne olejki obecne w perfumach.

Prada Candy, Lacoste, Calvin Klein – Dlaczego perfumy kosztują tak dużo?

O tych najdroższych składnikach, warto co nieco wspomnieć. Jednym z najrzadszych jest chociażby Ambra, która jest substancją wydzielaną przez Kaszalotów, a dokładnie przez ich układ pokarmowy. Jest ona głównie stosowana, aby wzmocnić trwałość kompozycji zapachowej. Kolejno plasuje się Oud – jest to zapachowa substancja, którą produkuje drzewo Agra, broniąc się przed powstawaniem pleśni. Koszt tej substancji jest wysoki, gdyż jest ona bardzo mało wydajna, a ekstrakcja niesamowicie powolna. Następnie wymienić należy irys, a dokładnie zapach korzenia tego kwiatu. Aby uzyskać olejek z niego, należy niekiedy czekać od 3 do 5 lat. Dzieje się tak, ponieważ korzeń potrzebuje bardzo dużo czasu na wyschnięcie i zestarzenie się.

Zwróćmy uwagę na to, że perfumy o niższych cenach, zawierają w sobie składniki syntetyczne. Ich uzyskanie w laboratoriach to niższy koszt i mniejszy nakład pracy. Struktura jaką posiadają nie jest już tak wyrafinowana.

Opakowanie

Decydując się np. na damskie perfumy Prada pamiętajmy, że flakony mogą być projektowane przez znane osoby. To również wzmaga ekskluzywność produktu, ekstrawagancję i finalnie także cenę ostateczną perfum. Efekt jaki będzie uzyskany, z założenia ma być tak samo ważny, jak i to co znajdują się wewnątrz najczęściej szklanej buteleczki.

Najlepsze są proste rozwiązania

Kompletnie zrozumiały jest fakt, że nie każdy może sobie pozwolić na najdroższe perfumy. Z uwagi na to, warto korzystać z tzw. odlewek perfum. Dzięki temu, kiedy marzymy chociażby o Prada Candy Florale, możemy stać się posiadaczami tego zapachu, za o wiele mniejsze pieniądze. Zaletą są także ich mniejsze flakony, które można mieć zawsze przy sobie.