Bardzo często decydujemy się na zakup kominka do naszego domu. Wówczas stawiamy sobie pytanie – co wybrać? Opcji jest wiele i wszystko zdecydowanie różnią się od siebie. Co będzie lepsze – kominek z wkładem czy może otwarty? Poniżej postaramy się omówić wady i zalety obydwu rozwiązań.

Kominek z wkładem, czy otwarty? Co wybrać?

Zalety i wady kominka otwartego

Kominek otwarty to przede wszystkim klimat, który nadaje takie rozwiązanie. Kominek otwarty wprowadza wyjątkowy nastrój, który jest nieporównywalny z wkładem zamkniętym. W takim przypadku stawiamy głównie na wystrój i aranżację, aniżeli na praktyczność takiego rozwiązania. Kominek otwarty pozwala na uzyskanie wyjątkowego ciepła w pobliżu i wygodne obserwowanie ognia. Idealnie nadaje się do salonu czy innego pomieszczania użytku codziennego. Wadą takiego rozwiązania jest zdecydowanie niska sprawność energetyczna. Większość wytwarzanego ciepła wychodzi przez komin, przez co niewiele ciepła pozostaje w samym pomieszczeniu. Regulowanie poziomu ognia jest praktycznie niemożliwe. W dodatku sama budowa kominka jest dość skomplikowana. Wymaga odpowiednich proporcji i odpowiednio dużo miejsca. Poza tym, kominek otwarty musi być pod stałym nadzorem i kontrolą. Po zgaszeniu ognia kominek pozwala utrzymać ciepło zaledwie przez kilkadziesiąt minut.

Wady i zalety kominka z wkładem

Kominek z wkładem w przeciwieństwie do poprzednika – przede wszystkim znacznie lepiej przekazuje ciepło do pomieszczania i dłużej je utrzymuje. Ma wielokrotnie większą sprawność i jest znacznie bardziej oszczędnym rozwiązaniem, gdyż przy takiej samej ilości drewna uzyskujemy znacznie więcej ciepła poprzez zamknięty system wspierany odpowiednim wkładem.

Dobry kominek z wkładem może stanowić zarówno podstawowe źródło ogrzewania jak i dodatkowe. Decydując się na system DGP jesteśmy w stanie ogrzać cały dom czy mieszkanie, a wybierając wersję z płaszczem wodnym dodatkowo ogrzejemy wodę. Taki kominek jest też znacznie bardziej oszczędny ze względu na zamkniętą budowę.

Do wad na pewno należy brak możliwości bezpośredniego podziwiania ognia. Nie poczujemy także naturalnych zapachów, ani nie usłyszymy odgłosów palenia drewna. Interesujące są te wkłady kominkowe https://www.komineczki.com.pl/wklady-powietrzne-c5

Co wybrać?

Wybór zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Jeżeli stawiamy na styl i aranżację, jak i chcemy mieć bezpośrednio kontakt z ogniem – wówczas kominek otwarty będzie perfekcyjnym wyborem. Jeżeli jednak chcemy uzyskać jak najlepszą użyteczność i funkcjonalność – raczej decydujemy się na kominek z wkładem. Często o wyborze decydują również możliwości technologiczne w naszym domu czy mieszkaniu. Nie wszędzie będziemy w stanie zamontować kominek otwarty – jak i system ogrzewania wody czy całego domu. Jeżeli chcesz wybrać jak najlepsze rozwiązanie – zdecyduj się na profesjonalne usługi najlepszych specjalistów!