W ostatnim tygodniu policjanci prowadzili dwa szeroko zakrojone działania poszukiwawcze za osobami starszymi, które podczas grzybobrania zagubiły się w lesie. Na szczęście w obu przypadkach wszystko zakończyło się szczęśliwie.

Pierwsze zaginięcie zostało zgłoszone na Policję w środę, 2 października na terenie gminy Głowaczów. 74-latek wyszedł rano na grzyby i do późnego popołudnia nie powrócił do domu. Rodzina, obawiając się o zdrowie i życie mężczyzny z uwagi na problemy zdrowotne, rozpoczęła sama poszukiwania. Jednak gdy nie przynosiły one efektu problem zgłosiła w kozienickiej jednostce. Po otrzymaniu zgłoszenia decyzją Komendanta Powiatowego Policji w Kozienicach został zarządzony alarm i poszukiwania, w które zaangażowane zostały maksymalne siły policyjne z Kozienic, jak i z Komisariatu Policji w Grabowie nad Pilicą. Po kilku godzinach mężczyzna został odnaleziony i szczęśliwie wrócił do domu.

Kilka dni później, w piątek 4 października 92-latka samotnie wyszła do lasu w gminie Grabów nad Pilicą zbierać grzyby. Od godziny 17. najbliżsi szukali kobiety sami. Kiedy do wieczora nie powróciła, rodzina zaalarmowała Policję. Do poszukiwań zostali skierowani wszyscy funkcjonariusze z Kozienic, jak i z Komisariatu Policji w Grabowie nad Pilicą. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do poszukiwań. Patrolowali drogi dojazdowe do lasu w miejscowości Edwardów, Łękawica oraz Paprotnia. Około godz. 21. podczas penetracji terenów leśnych w miejscowości Paprotnia na polu przy lesie zauważyli odbijający się biały element w świetle latarki. Idący w tym kierunku policjanci zauważyli leżącą na ziemi za białym wiaderkiem kobietę. Jak się okazało, była to poszukiwana kobieta. Seniorka oświadczyła, że rano wyszła do lasu na grzyby i nawet nie wie, kiedy zabłądziła. Gdy wyszła z lasu, na pole, przewróciła się i nie miała siły już wstać. Kobieta oddaliła się od swojego miejsca zamieszkania o ponad 3 km. Funkcjonariusze udzielili kobiecie pomocy i odwieźli do domu.

Policja przypomina, że na każde grzybobranie warto iść z osobą towarzyszącą. A osobom starszym, chorym, szczególnie zapewnić bezpieczeństwo podczas zbierania grzybów. Jeżeli musimy iść sami, należy poinformować o tym najbliższych oraz zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy lub inne urządzenia posiadające lokalizatory GPS. Warto też mieć elementy odblaskowe, latarkę oraz ciepłą odzież, która uchroni nas przed zmarznięciem w sytuacji, gdy się zgubimy w lesie.

 

Autor: asp. Ilona Tarczyńska