Powiat Płock: Konferencja podsumowująca projekt Punkt Profilaktyczno-Konsultacyjny dla Podejmujących Zachowania Ryzykowne Dzieci, Młodzieży…

2 min czytania

13 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Płocku odbyła się konferencja podsumowująca projekt PUNKT PROFILAKTYCZNO-KONSULTACYJNY DLA PODEJMUJĄCYCH ZACHOWANIA RYZYKOWNE DZIECI, MŁODZIEŻY I MŁODYCH DOROSŁYCH Z TERENU POWIATU PŁOCKIEGO.

Przypominamy, iż 10 lipca br. zostało zawarte Porozumienie o współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Płockim, a Stowarzyszeniem Mężczyźni Przeciw Przemocy (MPP), które dotyczyło realizacji ww. zadania.

To zadanie publiczne z obszaru Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym”, w podobszarze Działania z zakresu przeciwdziałania narkomanii”, dofinansowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej na podstawie decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego podjętej uchwałą nr 897/56/2019 z dnia 25 czerwca 2019 r. Ze strony Powiatu Płockiego Porozumienie było realizowane przez Wydział Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych.

Oferta była nieodpłatna i skierowana przede wszystkim:

  • do dzieci, młodzieży i tzw. młodych dorosłych podejmujących zachowania ryzykowne w związku z używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych i nowych substancji psychoaktywnych w sposób okazjonalny bądź szkodliwy.
  • do dzieci i młodzieży zaliczanej do szeroko rozumianej kategorii zagrożonych niedostosowaniem społecznym i demoralizacją, które weszły w konflikt z prawem oraz definiowanej jako stwarzające trudności wychowawcze i przejawiającej zaburzenia w zachowaniu i emocjach.
  • do otoczenia powyższych”, ich rodzin, opiekunów prawnych, osób bliskich i innych współuczestniczących w procesie wychowania oraz wsparcia (tzw. osoby znaczące, kuratorzy, nauczyciele etc).

To pierwsza tego typu inicjatywa na naszym terenie, w której do pracy z młodzieżą wykorzystywano na tak szeroką skalę zewaluowane programy profilaktyczne i procedury rekomendowane przez ORE, PARPA, KBPN oraz IPiN.

Celem Konferencji było zapoznanie z efektami wspólnej pracy. Paweł Piotr Biegalewski , członek Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy, koordynator Projektu, neuroterapeuta, certyfikowany trener Programu Wczesnej Interwencji Profilaktycznej FreD goes net oraz certyfikowany Animator Profilaktyki zaprezentował wnioski z działań podejmowanych przez PP-K, przedstawił konkluzje z dyskusji specjalistów zespołu interdyscyplinarnego ds. podejmujących zachowania ryzykowne dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Nakreślił również mapę zidentyfikowanych w regionie zagrożeń oraz czynników chroniących dzieci i młodzież.

Liderom projektu zostały wręczone pamiątkowe dyplomy Przyjaciela Dziecka”.

Gościem specjalnym konferencji był Tomasz Osadnik Kierownik Wydziału Profilaktyki Uzależnień z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej w Warszawie.Spotkanie poprowadziła Małgorzta Struzik Dyrektr Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku.

Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu serdecznie dziękujemy.

Starostwo Powiatowe w Płocku,

powiat-plock.pl/wiadomosci/2898-konferencja-podsumowujaca-projekt-punkt-profilaktyczno-konsultacyjny-dla-podejmujacych-zachowania-ryzykowne-dzieci-mlodziezy-i-mlodych-doroslych-z-terenu-powiatu-plockiego

Autor: krystian