Fotowoltaika to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym pozyskiwanie energii słonecznej jest możliwe w każdych warunkach na terenie całej Polski. Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem?

Fotowoltaika – czy jest opłacalna?

Rosnące rachunki za prąd sprawiają, że rozglądamy się za alternatywnymi rozwiązaniami, które pozwolą nam wygospodarować oszczędności. Jedną z takich opcji jest chociażby fotowoltaika. Wraz z innymi odnawialnymi źródłami energii stanowią obecnie ponad dwadzieścia procent światowego zapotrzebowania. Fotowoltaika działa przez cały rok i przy odpowiednim doborze mocy jest w stanie pokryć w całości zapotrzebowanie danego gospodarstwa. Od mocy zależy także koszt takiej inwestycji. Musimy jednak liczyć się z wydatkiem rzędu dwudziestu-dwudziestu pięciu tysięcy złotych. Na szczęście istnieje możliwość skorzystania z programów wsparcia. Zaliczymy do nich chociażby ulgę termomodernizacyjną czy nisko oprocentowane pożyczki. Dzięki temu z tego rozwiązania może skorzystać każdy, nie tylko osoby dysponujące tak wysokimi wolnymi środkami.

Ogniwa fotowoltaiczna – jak ważną rolę pełnią?

Zestaw fotowoltaiczny składa się z wielu elementów. Każdy z nich jest niezwykle ważny i zapewnia stabilną oraz wieloletnią pracę. Dla wielu osób fotowoltaika jest rozumiana przez pryzmat ogniw fotowoltaicznych. Są one bowiem znakiem rozpoznawczym tej instalacji. Jednak bez takich elementów jak konektory szeregowe, ograniczniki przepięć, falowniki sieciowe, czy przewody uziemiające trudno by mówić o kompletnej i sprawnej instalacji. Nie da się jednak ukryć, że ogniwa fotowoltaiczne są jej najważniejszą częścią. Pochłaniają także największą część budżetu. Więcej o tym przeczytasz tutaj https://sklep.ekotechnologia.eu/c/22/panele-sloneczne.html. Ważne, by zakupu dokonywać u sprawdzonych sprzedawców. Sięgajmy po modele mono- i polikrystaliczne. Są one obecnie najtrwalsze i wykazują się wysoką sprawnością przez wiele lat. Liczbę ogniw fotowoltaicznych dobieramy w zależności od potrzeb. Optymalny dobór mocy sprawi, że inwestycja szybko nam się zwróci i uniezależni nas od lokalnego dostawcy prądu.

Ogniwa fotowoltaiczne – jakie rodzaje będą najlepsze do naszego gospodarstwa?