Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Płock

Dieta to idealny moment w którym powoli uczymy się zasad zdrowego odżywiania. Poznajemy produkty o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia i motywujemy się do tego, aby zdrowiej żyć i zrzucić na wadze. Zdrowe odżywianie wciąż jednak może kojarzyć się z nieuzasadnionym wydawaniem pieniędzy, zobacz tutaj jeśli chcesz zmienić zdanie na ten temat. Tanie, przetworzone produkty wcale nie muszą być jedyną, racjonalną opcją dla oszczędnych. W tym artykule przekonasz się jak łatwo można przejść na zdrowe odżywanie i to bez obciążania własnego budżetu.

Pij dużo wody

Niezależnie od tego czy spożywasz głównie przetworzoną żywność, czy jednak idziesz w kierunku zdrowego odżywiania się to musisz zwrócić uwagę na ilość spożywanej wody. Jak dużo wody powinieneś pić? Wielu dietetyków jest pod tym względem zgodnych i proponuje, aby wypijać od półtora litra wody dziennie do dwa i pół litra, w zależności od pory roku. Oczywistym jest to, że w lecie szybciej tracimy nadmiar wody z organizmu zwyczajnie pocąc się w trakcie upałów. Należy wtedy szczególnie zwracać uwagę na to, aby dostatecznie często sięgać po butelkę z wodą.

Unikaj cukru i słodyczy

Wcale nie oznacza to całkowitej rezygnacji z cukru oraz słodyczy. Warto jednak spróbować ograniczyć ich spożywanie do minimum i zastanowić się nad tym czym zastąpić słodkie przekąski. Nasz organizm będzie wdzięczny za chęć ograniczenia nadmiaru cukrów w naszym jadłospisie. Cukier nie tylko szkodzi naszym zębom, ale ma również wpływ na funkcjonowanie ważnych narządów w naszym organizmie, między innymi nerek i mózgu.

Warzywa i owoce jako podstawowy element zdrowej diety

Powinniśmy sięgać po warzywa i owoce jak najczęściej, a najlepiej jeśli oprzemy na nich nasz codzienny jadłospis. Warto przy tym pamiętać o dość istotnej kwestii – odwiedzając sklep wrzucajmy do naszego koszyka jeden owoc na każde trzy warzywa. Oznacza to, że warzyw powinniśmy statystycznie spożywać 75%, a owoców 25%. Często popełnianym błędem jest to, że wiele osób zwyczajnie rezygnuje z warzyw lub warzywa mają marginalne znaczenie w ich sposobie odżywiania się, a skupiają się na owocach.

Odpowiednia ilość posiłków w ciągu dnia

Wśród wielu publikacji powtarza się kwestia związana z tym, aby jeść 4 do 5 posiłków w ciągu dnia. Istotne jest również zachowanie regularnych odstępów pomiędzy takimi posiłkami. Większość osób, z uwagi na brak czasu, zwykle jada śniadanie, obiad i kolację. Na czwarte danie już zwykle nie starcza czasu. Jeśli tylko mamy możliwości ku temu, aby jeść co 3 lub 4 godziny w ciągu dnia to powinniśmy przejść na taki sposób odżywiania się, aby po pewnym czasie zauważyć tego efekty. Tego typu reżim dietetyczny oparty o krótkie odstępy czasu jest zalecany również dla dzieci i młodzieży.

Zdrowe odżywanie – uniwersalne rady