Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Płock

Czy trzeba wykonywać kalibrację alkomatu?

Alkomat stał się bardzo popularny, a z każdym rokiem liczba użytkowników tego niewielkiego urządzenia rośnie. Jest prosty w użyciu, kompaktowy i pozwala na szybkie sprawdzenie poziomu zawartości alkoholu we krwi zawsze, gdy tego potrzebujemy. To czyni go niezwykle przydatnym przede wszystkim dla odpowiedzialnych kierowców. Wiele osób, które mają profesjonalny alkomat zastanawia się, czy faktycznie trzeba go kalibrować? Dziś odpowiadamy na to pytanie.

Po co kalibrować alkomat?

Każdy posiadacz alkomatu przynajmniej raz słyszał o kalibracji. Jest ona zalecana przez producenta i niezbędna, aby alkomat działał prawidłowo. Kalibracja alkomatu polega na zestrojeniu sensora i oprogramowania, które zapewniają rzetelne odczyty poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Tak więc bez okresowej kalibracji, alkomat staje się całkowicie bezużyteczny, a w dodatku może być przyczyną problemów. Użytkownik może być przekonany, że może bezpiecznie wsiąść za kierownicę, a może się okazać, że alkohol wciąż znajduje się w jego organizmie, tylko alkomat wskazał zafałszowany wynik. Dlatego powinno się bezwzględnie przestrzegać wskazówek producenta, które zapewnią najlepsze działanie alkomatu.

Kiedy wykonać kalibrację alkomatu?

Kalibracja alkomatu powinna być wykonywana po upływie określonego czasu lub liczbie wykonanych kalibracji, zgodnie ze wskazaniami producenta, które można znaleźć w instrukcji obsługi. Zazwyczaj okresową kalibrację wykonuje się co 6 lub 12 miesięcy lub po wykonaniu 100 do 1500 pomiarów. Uzależnione jest to od wybranego modelu. Alkomat należy oddać do serwisu również, gdy zauważy się, że wyniki nie są wiarygodne, a więc np. dwa pomiary wykonane bezpośrednio po sobie znacznie się od siebie różnią.

Gdzie wykonać kalibrację alkomatu i ile to kosztuje?

Kalibrację sprzętu można wykonać w sklepie z alkomatami. Nie musi to być punkt zlokalizowany blisko naszego domu, gdy alkomat można wysłać do firmy, która odeśle zestrojony sprzęt. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne i szybkie, bez konieczności poszukiwania odpowiedniego punktu. Cena kalibracji alkomatu zależy od zakupionego modelu i zazwyczaj mieści się w przedziale od 50 do 200 zł. Biorąc pod uwagę korzyści, jakie się odnosi z kalibracji alkomatu nie jest to wygórowana cena, zwłaszcza że działanie to jest niezbędne, aby alkomat prawidłowo działał i pozwolił uniknąć poważnych problemów.