Roadpol Safety Days to przedsięwzięcie Policji ruchu drogowego państw będących członkami ROADPOL oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO - zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

W ramach akcji odbyły się  działania i wydarzenia podnoszące świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg oraz promujące bezpieczne zachowania i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego organizowane pod hasłem: „ŻYJ I POZWÓL ŻYĆ INNYM”.

Okolicznościami sprzyjającymi szczególnie wysokiemu ryzyku niebezpiecznych zachowań kierujących pojazdami w ruchu drogowym w Polsce są między innymi agresywny styl jazdy i brawura. Do najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców należą:

• niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,

• nieudzielenie pierwszeństwa,

• niezachowanie ostrożności przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych,

• nieprawidłowe wyprzedzanie (w tym „na trzeciego”),

• przejazd na czerwonym świetle,

• niezachowanie bezpiecznej odległości.

Ponadto nadal duży wpływ na zagrożenie na drogach mają takie czynniki, jak:

• chęć szybkiego poruszania się kierowców po drogach,

• skłonności do ryzyka w ruchu drogowym i wynikające z tego społeczne przyzwolenie na jazdę z dużą prędkością.

Policjanci komórek ruchu drogowego w całej Polsce prowadzili działania zarówno profilaktyczno-edukacyjne jak również prewencyjno-kontrolne, do których wykorzystali wszelki dostępny sprzęt w tym także policyjnego DRONA. Profilaktycy z mazowieckiej drogówki w tym dniu zagościli w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Radomiu, gdzie w ramach działań Roadpol Safety Days prowadzili zajęcia edukacyjne z młodzieżą, która lada moment zasiądzie za kierownicą pojazdu pn. „Przyczyny i skutki wypadków drogowych”. Ponadto podczas spotkania młodzi użytkownicy dróg mogli skorzystać z zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jak również przystąpić do próbnego egzaminu teoretycznego oraz praktycznego na prawo jazdy. Dodatkowymi elementami obrazującymi skutki wypadków drogowych był symulator zderzeń oraz symulator dachowania, z których młodzi ludzie chętnie korzystali.

WRD KWP