W niedzielę, 26 czerwca Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz i Lech Dąbrowski  Przewodniczącym Rady Powiatu wzięli udział w obchodach kolejnej rocznicy Czerwca 76

Upamiętnili oni to ważne wydarzenie składając kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Protestów Robotniczych przy kościele św. Stanisława Kostki.

Przypomnijmy, w czerwcu 1976 r. w Płocku podobnie jak w Ursusie i Radomiu doszło do strajków i wystąpień robotniczych. Ówczesne władze PRL starały się tuszować i przemilczać płocki protest, z uwagi na planowane tam na wrzesień centralne uroczystości dożynkowe. Wydarzenia które miały miejsce 25 czerwca 1976 roku to jedne z najważniejszych, a jednocześnie najmniej znanych wydarzeń w powojennej historii Płocka.

Tego dnia do strajku przystąpili robotnicy Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych, Przedsiębiorstwa Remontowo-Montażowego „Naftoremont”, Przedsiębiorstwa Konstrukcji Stalowych i Urządzeń Przemysłowych „Mostostal” oraz Przedsiębiorstwa Robót Elektrycznych „Elektromontaż”. Impulsem były oficjalne informacje o podwyżkach cen żywności.  

Tego dnia sprzed jednej z bram płockiej rafinerii wyruszył marsz pracowników w kierunku centrum miasta. Do manifestujących po drodze dołączali zatrudnieni w innych zakładach i przypadkowi przechodnie. Manifestujących otoczyły jednostki milicji i ZOMO. Gmach PZPR obrzucono kamieniami. Wybito w nim szyby. Doszło do starć na ulicach miasta, które trwały kilka godzin. Funkcjonariusze milicji i ZOMO, a także SB, wyłapywali protestujących. Byli oni zatrzymywani i bici.
Do zatrzymań dochodziło również później, gdy uczestników manifestacji i starć ulicznych identyfikowano na podstawie zdjęć, jakie Służba Bezpieczeństwa wykonywała podczas przemarszu protestujących ulicami Płocka.

W sumie aresztowano kilkadziesiąt osób. Wobec 33 osób zapadły wyroki: 18 uczestników protestu skazano na 2 do 5 lat więzienia, a pozostałych na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu. Wielu spośród protestujących represjonowano poprzez tzw. wilcze bilety – zwalniając dyscyplinarnie z pracy.

Ochody Rocznicy Czerwca 76
Ochody Rocznicy Czerwca 76
Ochody Rocznicy Czerwca 76
Ochody Rocznicy Czerwca 76
Ochody Rocznicy Czerwca 76