Powiat Płock: Którędy będzie przebiegać linia kolejowa CPK? Mieszkańcy wypowiedzcie się!
** We wskazanych wariantach linia kolejowa przecina gminy na pół. Przechodzi przez osiedla domów jednorodzinnych, gospodarstwa, firmy, park krajobrazowy, niszczy zabytki. Jest to inwestycja bardzo ważna i potrzebna, ale nie może być tak, że głosy i prawa pojedynczych obywateli nie będą respektowane podkreśla Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz**.
Na zlecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego Sp. z o.o. konsorcjum firm IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo sp. z o.o. (jako Lider), Arcadis sp. z o.o. oraz BBF sp. z o.o. realizuje Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla projektu pn.: Budowa linii kolejowych nr 5 i 50 na odc. węzeł CPK Płock -Włocławek”. Celem opracowania jest przygotowanie dokumentacji studialnej wraz ze wskazaniem rekomendowanego wariantu w zakresie koniecznym do prowadzenia działań w kolejnych etapach procesu inwestycyjnego.
Obecnie, w ramach Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, analizowanych jest pięć głównych wariantów ijeden podwariant planowanej linii kolejowej CPK. Przebiegają one przez gminy powiatu płockiego: Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Małą Wieś, Starą Białą, Wyszogród, Słupno i Radzanowo.
W piątek, 7 października, na wniosek Starosty Sylwestra Ziemkiewicza , w siedzibie Starostwa Powiatowego w Płocku odbyło się spotkanie poświęcone tej ogromnej inwestycji. W spotkaniu wzięli udział: Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz , Wicestarosta Iwona Sierocka , Członkowie Zarządu Powiatu Płockiego Bogdan Banaszczak , Apolinary Gruszczyński i Paweł Bogiel , Sekretarz Powiatu Płockiego Michał Twardy , Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji w Starostwie Powiatowym w Płocku Karolina Koper oraz Burmistrzowie, Wójtowie i przedstawiciele gmin, przez które przebiegają warianty linii kolejowej CPK.
Większość z obecnych zgodziła się co do tego, że jest to inwestycja ważna i potrzebna naszemu regionowi, ale nie może powstać bez uwzględnienia racji mieszkańców. Dlatego Starostwo już wkrótce powoła Powiatowy Komitet Pomocy Prawnej Mieszkańcom, których będzie dotyczyć wywłaszczenie związane z budową linii kolejowej CPK. O szczegółach będziemy informować.
Jednocześnie zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych poświęconych budowie linii.
Harmonogram spotkań konsultacyjnych
10.10.2022 (poniedziałek)
godz. 18:00 - Gmina Stara Biała - Remiza OSP, Stara Biała 60
11.10.2022 (wtorek)
godz. 17:00 - Gmina Mała Wieś - Sala konferencyjna w Urzędzie Gminy Mała Wieś, ul. Jana Kochanowskiego 1
12.10.2022 (środa)
godz. 17:00 - Gmina Bodzanów - Szkoła Podstawowa w Bodzanowie (sala gimnastyczna), ul. Wyszogrodzka 1
13.10.2022 (czwartek)
godz. 17:00 - Gmina Wyszogród - Miejsko-Gminna Hala Widowiskowo-Sportowa w Wyszogrodzie, ul. Niepodległości 11
19.10.2022 (środa)
godz. 17:00 - Gmina Radzanowo - Główna sala Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie, ul. Szkolna 3
24.10.2022 (poniedziałek)
godz. 17:30 - Gmina Słupno - Sala obrad w Urzędzie Gminy Słupno, ul. Miszewska 8a
25.10.2022 (wtorek)
godz. 17:00 - Gmina Bielsk - miejsce spotkania w trakcie ustalania
07.11.2022 (poniedziałek)
godz. 17:00 - Gmina Brudzeń Duży - miejsce spotkania w trakcie ustalania
Więcej informacji można znaleźć tutaj:
sway.office.com/bOdWtQ1RMSskiLWD
Starostwo Powiatowe w Płocku,
powiat-plock.pl/wiadomosci/4133-ktoredy-bedzie-przebiegac-linia-kolejowa-cpk-mieszkancy-wypowiedzcie-sie
Autor: krystian

