na tej stronie o oszczedzaniu

Sytuacja finansowa wielu z nas zmusza do szukania kolejnych sposób na skuteczne oszczędzanie pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem jest tańsze OC, które można znaleźć w każdej chwili. Od czego warto zacząć poszukiwania lepszej oferty?

Od czego zależy wysokość składki OC?

Na rynku możemy znaleźć wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferujących różne ceny polis OC. Należy sobie zdawać sprawę, że zakres działania ochrony dla naszego samochodu nie zmieni się w zależności od firmy, ponieważ jest to narzucone przez przepisy. Z tego powodu nie warto podejmować pochopnej decyzji i decydować się na ofertę, która pierwsza pokaże się nam w wyszukiwarce. Lepszym sposobem na znalezienie tańszego OC jest korzystanie z pomocnej porównywarki na tej stronie. Dzięki temu można wybierać wśród najniższych cen. Składki zależne są m.in. od:

  • miejsca zamieszkania – im większe miasto, tym statystycznie więcej samochodów na ulicach i większe prawdopodobieństwo stłuczki, wypadku lub kradzieży;
  • marki samochodu i pojemności silnika;
  • wieku kierowcy oraz jego stażu za kierownicą.

Poza tym każda firma prowadzi statystyki i zbiera różne dane, na podstawie których później ustala własne priorytety. Przeliczanie stawek jest więc zależne od wielu czynników, na które nie zawsze ma się wpływ, jednak możemy skorzystać ze sprawdzonych sposobów na tańsze OC.

Dla młodych kierowców i poszukujących nowego samochodu

Osoby, które nie posiadają jeszcze swoich pojazdów, a chcą otrzymać satysfakcjonujące oferty OC, powinny wziąć to pod uwagę już w trakcie przeglądania ogłoszeń. Zakup nowego auta warto opierać na pojemności silnika, ponieważ im jest mniejsza, tym niższa cena. Poza tym należy zwrócić uwagę na markę pojazdu – przykładowo w zeszłym roku na tańsze OC mogli liczyć właściciele Skody, Toyoty czy Fiata.

Należy także pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe uważają młodych kierowców za bardziej skłonnych do zostania sprawcami wypadków z uwagi na ich mniejsze doświadczenie na drodze, dlatego cena polisy może nie zachwycać. Z tego powodu warto rozważyć zostanie współwłaścicielem pojazdu z członkiem rodziny. Takim sposobem młody kierowca otrzyma szansę na wypracowanie własnych zniżek i zaoszczędzi na składce OC.

Dla doświadczonych właścicieli pojazdów

Właściciele samochodów, którzy chcą znaleźć tańsze OC, nie powinni obawiać się przejścia do innego ubezpieczyciela. Porównując ceny, może się okazać, że bardzo przepłacamy i jesteśmy w stanie znaleźć dużo lepszą ofertę dla naszego samochodu. Wówczas warto zawrzeć umowę z nową firmą, dzięki czemu będziemy mogli zrezygnować ze współpracy z dotychczasową. Kluczowe przy tym jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia, ponieważ kary za brak ważnego OC rosną. Poza tym zawsze należy starać się jeździć ostrożnie i przepisowo, dzięki czemu zmniejszymy możliwość spowodowania stłuczki czy wypadku. Dzięki bezszkodowej jeździe otrzymamy zniżki, a także unikniemy mandatów, których wysokość znacznie urosła. Poza tym warto wiedzieć, że niektóre towarzystwa mogą korzystać z bazy danych, w której znajdują się informacje o historii drogowej kierowców, więc ilość zdobytych punktów karnych przełoży się na wysokość składki OC.