Jednym z najważniejszych etapów budowy domu jest termoizolacja. Prace dociepleniowe mają ogromne znaczenie dla energochłonności budynku i dlatego nie należy z nimi zwlekać. Ich przeprowadzenie wiąże się ze sporym wydatkiem, jednak korzyści z realizacji znacznie przewyższają straty. Dzisiaj termoizolacja stała się pewnym standardem wśród inwestorów i jej koszt jest wliczany do ogólnego kosztorysu budowy. W profesjonalnie przygotowanym projekcie termomodernizacji podaje się co prawda całkowity koszt docieplenia, jednak ostateczna kwota może ulec zmianie ze względu chociażby na cenę zakupu danego materiału termoizolacyjnego czy samej robocizny. Jak obliczyć przybliżony koszt ocieplenia budynku, aby przewidzieć nieplanowane wydatki?
Wybór materiału do ocieplenia
Każdy materiał termoizolacyjny cechują określone parametry, co różnicuje go pod kątem funkcjonalności. Gdy wybieramy styropian czy wełnę mineralną do ocieplania budynku, powinniśmy pamiętać o sprawdzeniu wszystkich podanych przez producenta danych technicznych i tym samym - o dostosowaniu ich do wymagań ocieplanej powierzchni. Zanim kupimy materiał termoizolacyjny, sprawdźmy z czego wykonane są ściany zewnętrzne domu, ponieważ każdy materiał budowlany ma różny skład, a co za tym idzie - inny współczynnik przenikania ciepła. Pamiętaj, że wyższy współczynnik lambda oznacza większą energochłonność budynku i wyższy koszt jego termoizolacji.
Termoizolacja ze styropianu
Styropian jest jednym z najpopularniejszych materiałów do ocieplania domu i cieszy się największą rozpoznawalnością. Płyty styropianowe mają niewielką wagę i nie wymagają skomplikowanego montażu, a jednocześnie odznaczają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, mieszczącym się w przedziale 0,035-0,045 W/(mK). Do montażu styropianu potrzebne będą również specjalne materiały montażowe, takie jak kołki, kleje, siatki zbrojące czy podkład tynkarski. Płyty styropianowe są chętnie wybierane przez wykonawców również z innego powodu, ich łatwej dostępności i ceny. Koszt zakupu styropianu fasadowego białego o grubości 10 cm wiąże się z wydatkiem w okolicach 30-50 zł/m2, zaś ceny styropianu fasadowego grafitowego o tej samej grubości zaczynają się od 60 zł/m2. Do całego wydatku należy jeszcze doliczyć koszt robocizny oraz wydatek na zakup tynku, farb i podkładu, co podwyższy ostateczny koszt inwestycji nawet do 180 zł za ocieplenie powierzchni 1 m2 styropianu.
Termoizolacja z wełny mineralnej
Wełna mineralna jest równie popularnym materiałem termoizolacyjnym, co styropian, jednak koszt ocieplenia nią - ze względu na nieco bardziej wymagający montaż - jest wyższy. Niski współczynnik przewodzenia ciepła jednak sprawia, że wełna mineralna jest świetnym izolatorem ciepła, pomimo wyższej ceny zakupu i wymagającego montażu. W kwestii kosztu robocizny, ocieplanie domu wełną mineralną będzie również nieco bardziej kosztowne ze względu na większe wymagania. Mamy jednak możliwość korzystania z porównywarek ofert różnych firm wykonujących ocieplenie oraz prywatnych wykonawców, aby znaleźć najbardziej atrakcyjną dla siebie propozycję cenową. Inna kwestia, to rozbieżność cenowa w poszczególnych częściach Polski - nieco wyższe będą ceny dociepleń w Płocku czy Warszawie w porównaniu z cenami na Podlasiu czy Mazurach.