Urząd Miasta Płocka: Uroczystości patriotyczne w lutym
Nadchodzi czas refleksji i pamięci – Płock odda hołd historii swoich mieszkańców
  • W lutym Płock świętuje dwie ważne rocznice związane z historią Polski i miasta.
  • Mieszkańcy Płocka będą mogli uczcić pamięć ofiar Wywózki Polaków na Wschód oraz likwidacji płockiego getta.
  • Program uroczystości obejmuje złożenie kwiatów i momenty zadumy w miejscach pamięci narodowej.

W lutym 2024 roku mieszkańcy Płocka stawią czoła przeszłości, oddając cześć tym, którzy doświadczyli najmroczniejszych kart historii. W sercu zimy, wspomnienie o 84. rocznicy Wywózki Polaków na Sybir oraz 83. rocznicy rozwiązania żydowskiego getta, rozgrzeje serca płocczan duchem przeszłości, skłaniając do refleksji i zadumy nad losem poprzednich pokoleń.

Obchody 84. rocznicy Wywózki Polaków na Wschód rozpoczną się 10 lutego o poranku. O godzinie 10:00 mieszkańcy zgromadzą się przy Memoriale Sybiraków, na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Bielskiej, by uczcić pamięć deportowanych. Następnie, o 10:30, zebrani przemieścią się na Cmentarz przy Alei Kobylińskiego, aby oddać hołd przy pomniku ku pamięci obywateli wywiezionych na Sybir oraz upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej.

W środku lutego, 21 dnia miesiąca, uwaga skupi się na tragicznych wydarzeniach dotyczących płockiej społeczności żydowskiej. Dokładnie o 12:00, na miejscowym Cmentarzu Żydowskim, mieszkańcy złożą kwiaty, aby uczcić 83. rocznicę likwidacji getta – nieludzkiego aktu, który wymazał z miasta znaczącą część jego wielokulturowej tożsamości.

Do wzięcia udziału w ceremoniach zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Płocka, pragnący wyrazić swój szacunek i pamięć o tych, którzy cierpieli i zginęli w wyniku niewyobrażalnych tragedii wojennych. To czas, aby wspólnie zatrzymać się na chwilę i przypomnieć sobie, że historia, choć często bolesna, jest nieodłącznym elementem naszej tożsamości.


Według informacji z: Urząd Miasta Płocka