Wernisaż Andrzeja A. Sadowskiego w Płockiej Galerii Sztuki 25 kwietnia
W czwartek, 25 kwietnia, mieszkańcy Płocka będą mieli okazję zanurzyć się w świecie hiperrealizmu dzięki otwarciu wystawy „Andrzej A. Sadowski. Malarstwo” w Płockiej Galerii Sztuki. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć prace znanego artysty, które powróciły do miasta po niemal czterech dekadach.
  1. Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 18:00.
  2. Ekspozycja prezentuje malarstwo i prace na papierze Andrzeja A. Sadowskiego.
  3. Wystawa potrwa do 19 maja 2024 roku.
  4. Współorganizatorem wydarzenia jest Komunikacja Miejska – Płock Spółka z o.o.

Andrzej Sadowski, który odszedł w 2016 roku, był pionierem hiperrealizmu w Polsce, a swoją artystyczną drogę rozpoczął w 1972 roku. Jego dzieła, pełne drobiazgów i realistycznych detali, przyciągają uwagę miłośników sztuki. Artysta znany był z fascynacji motoryzacją; samochody i motocykle w jego pracach wyglądają, jakby zaraz miały wyjechać z płótna. "Był typowym artystą-humanistą i samochody postrzegał niemalże jako dzieła sztuki. Fascynowała go ich bryła, linia, bliki," wspomina Maria Sadowska, żona artysty.

Andrzej Sadowski miał także talent do uchwycenia charakterystycznych, choć często zwyczajnych scen z życia miast. Jego obrazy to nie tylko piękno architektury i natury, ale również realia miejskiego życia, w tym nawet jego mniej estetyczne aspekty. "Z tysiąca oglądanych miejsc artysta wybierał tylko te, które go zainteresowały," mówi krytyczka sztuki Maria Kępińska, "w niektórych obrazach, wśród postaci ludzi ukazanych w dynamicznym ruchu życia miast, dostrzec i rozpoznać można sylwetkę artysty jako jednego z wielu."

Andrzej Sadowski, absolwent łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, przez całe życie pozostał aktywny w środowisku artystycznym, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Jego prace znajdują się w zbiorach najważniejszych polskich muzeów oraz w kolekcjach prywatnych zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Ekspozycja w Płockiej Galerii Sztuki to nie tylko szansa na podziwianie dzieł Sadowskiego, ale również okazja do refleksji nad rozwijającym się stylem hiperrealizmu w polskiej sztuce. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do odwiedzenia tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego.


Wg inf z: Urząd Miasta Płocka