Czym jest retencja wody? Kiedy i gdzie się ją stosuje? Czy faktycznie jest potrzebna? Czy dzięki retencji wody można zaoszczędzić? Poniżej przedstawimy odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania dotyczące retencji wody.

Retencja to zdolność gromadzenia wody i przechowywania jej, aby następnie można zbyło z niej skorzystać, spożytkować ją, lub odprowadzić do kanalizacji w innym czasie. Jednym z rozwiązań, które można zastosować, są dachy zielone retencyjne. Wykorzystywane w nich systemy dają wiele możliwości!

Retencja wody – co to jest

Dlaczego temat retencji jest ważny?

Obecnie wiele dobrych firm oferuje retencję wody, np. https://gcl.com.pl/retencja-wody/retencja-wody/. Dlaczego ten temat stał się w ostatnim czasie tak ważny? Wszystko przez wprowadzenie nowych przepisów w Prawie Wodnym. Zostały one wprowadzone od stycznia 2018 roku. Sprowadzają się one głównie do konieczności płacenia za wodę opadową, jak za wodę ściekową. Potocznie nowe przepisy nazywane są „podatkiem od deszczu”. Aby te koszty zminimalizować, wiele firm wprowadziło do swoich ofert możliwość gromadzenia wody opadowej, oferując retencję wody. Najczęściej można spotkać się z systemem dachu retencyjnego.

Dach retencyjny – czyli co?

Dach retencyjny, a właściwie system do dachu retencyjnego, pozwala na odbiór wody opadowej oraz przechowywanie jej przez określony czas – najczęściej do kilku dni. Następnie wodę tą można wykorzystać na wiele sposobów. Część wody odparowuje i powraca do środowiska, a część można albo udostępnić do kanalizacji, albo wykorzystać w ogrodzie lub w domu: w toalecie lub do podlewania roślin.

Dach retencyjny, a dokładniej system retencji wody może zostać umieszczony zarówno na dachu, jak i na tarasie budynku, a nawet na stropie. Potrzebna jest tylko przestrzeń pomiędzy warstwą wegetacyjną, a np. stropem. Zbiorniki retencyjne gromadzą wodę, a tym samym odciążają sieci kanalizacyjne. Dzięki temu, minimalizuje się możliwość podtopień gruntów, a nawet powodzi. Dachy błękitne, bo tak często nazywane są dachy do retencji wody, są potrzebne do zarządzani gospodarką woda, ale również mogą służyć do ochładzania budynków. Często stanowią parasol solarny dla domu. Można wyróżnić kilka rodzajów dachów, w których następuje retencja wody. Są to m.in. dachy zielone z drenażem magazynującym, dachy bagienne, dachy z roślinnością pływającą, zbiorniki umieszczone na dachu, w których nie ma roślinności, a także dachy multifunkcjonalne, które są połączeniem dachu zielonego i retencyjnego

Retencja wody – projektowanie i budowanie systemu

Aby system mógł odpowiednio działać, należy przemyśleć wiele kwestii i wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Najlepiej, aby planowaniem i wykonaniem zajęli się profesjonaliści. Przede wszystkim należy pamiętać, że może on zostać wykonany na dachu płaskim, który jest odpowiednio przygotowany, zwłaszcza przystosowany do odpowiednich obciążeń i zabezpieczony przed bardzo dużymi opadami. Przed rozpoczęciem budowy dachu należy przenalizować bilans wodny dla konkretnego obiektu (jego wielkości) oraz jego lokalizacja. Ważne jest poosiadanie informacji o sumie miesięcznych opadów w danym regionie. Istotna jest także kwestia oszacowania pasowania wody, jej zużycia. Należy także skupić się na współczynniku spływu oraz bilansie powierzchni. Mając te wszystkie dane, można dopiero przystąpić do wykonywani dachu z systemem retencji wody.

Retencja wody jest bardzo korzystna i zapewnia duże oszczędności. Coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania, które pomagają wykorzystywać to, co daje nam natura, a wiec deszcz, wiatr czy słońce. Dzięki nim można znacznie zmniejszyć rachunki wykorzystując dostępną energię. Do wyboru jest wiele dachów i systemów retencyjnych – z pewnością każdy, bez względu na wielkość swojej nieruchomości znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb. Różne wielkości zbiorników, interesujące rozwiązania – jest w czym wybierać! Warto sprawdzić, w jaki sposób można sprawić, aby nasze życie było jeszcze wygodniejsze!