Izolacja przeciwwodna to bardzo ważny proces, który pozwala już na etapie budowy zabezpieczyć budynek przed działaniem wilgoci w różnej postaci. Wody gruntowe, opadowe, para – mają one negatywny wpływ na konstrukcję budynku, powoli prowadząc do jej degradacji. Z tego względu odpowiednia ochrona domu jest kluczowa dla jego trwałości i bezpieczeństwa. Na czym polegają izolacja pionowa i pozioma?

Izolacja przeciwwodna budynku – dlaczego jest tak ważna?

Izolacja przeciwwodna ma ogromne znaczenie dla trwałości budynku oraz panujących w nim warunków. Niezależnie od położenia, każdy budynek jest narażony na działanie wilgoci. Fundamenty mają do czynienia z wodą gruntową, co grozi podciąganiem kapilarnym wody – oznacza to, że woda jest przez nie wchłaniana poprzez kapilary i rozprzestrzenia się po murach w górę, dostając się nawet do ścian na wysokim poziomie. Mury stale mierzą się także z opadami atmosferycznymi, a ściany od wewnątrz – z parą, powstałą na skutek codziennego użytkowania pomieszczeń. Wilgoć w każdej postaci jest dużym zagrożeniem dla konstrukcji domu, prowadzi bowiem do jej przyspieszonej degradacji i może znacznie ją osłabić. Tworzy także dobre środowisko do rozwoju pleśni i grzybów, co jest bardzo niezdrowe dla mieszkańców budynku, w szczególności osób cierpiących na choroby układu oddechowego oraz dzieci. Aby uchronić się przed takimi niebezpieczeństwami, należy zadbać o odpowiednią izolację przeciwwodną, zarówno pionową, jak i poziomą – najlepiej wykonać ją już na etapie budowy domu. Później nie jest to niemożliwe, ale znacznie trudniejsze i wymagające zastosowania bardziej skomplikowanych metod.

Pozioma i pionowa izolacja przeciwwodna – na czym polega i jakie ma znaczenie?

Na czym polega izolacja pionowa i pozioma budynku?

Izolacja pionowa to zabezpieczenie budynku przed wilgocią, która pochodzi z otoczenia, a więc najczęściej opadami atmosferycznymi, ale także zabezpiecza mury przed wodami z gruntu. Można ją wykonać na wiele sposobów – jest to zależne od stopnia narażenia budynek na kontakt z wilgocią. Stosuje się pionową izolację ciężką, średnią oraz lekką:

  • izolacja ciężka – jest stosowana rzadko, w sytuacjach ekstremalnych, kiedy poziom wody gruntowej jest wyższy, niż fundamenty budynku; chroni mury przed bardzo dużą wilgocią, jest więc wykonywana z bardzo trwałych materiałów o wysokich właściwościach izolujących,
  • izolacja średnia – stosowana w przypadku budynków zamieszczonych na gruncie o niskiej przepuszczalności wody, np. składającym się głównie z gliny; chroni mury przed wodą gruntową oraz przed opadami atmosferycznymi; wykorzystuje się do niej takie materiały, jak folia samoprzylepna czy masa bitumiczno-kauczkowa,
  • izolacja lekka – najlepsza, jeśli wody gruntowe są w miejscu budowy wysokie, ale gleba dobrze przepuszcza wilgoć; zabezpiecza się w ten sposób ławy oraz ściany fundamentowe.

Izolacja pozioma to najlepsze zabezpieczenie przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu. Wykonuje się ją pomiędzy ławą a ścianą fundamentową, a także na styku ścian fundamentowych. Jest to najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie murów przed wilgocią z ziemi. Wykorzystuje się do niego takie materiały, jak papy oraz folie PCV.

Komu warto zlecić poziomą i pionową izolację przeciwwodną?

Izolacja przeciwwodna to niezastąpiony etap prac budowlanych, który pozwala całkowicie zabezpieczyć swój dom przed niszczącym oddziaływaniem wilgoci. Jej prawidłowe wykonanie jest więc kluczowe dla późniejszej żywotności konstrukcji budynku oraz komfortu i bezpieczeństwa jego mieszkańców. Z tego względu warto zlecić izolację przeciwwodną, zarówno poziomą, jak i pionową, doświadczonym fachowcom, którzy specjalizują się w tego typu pracach. Najlepiej ocenią oni, jakie zabezpieczenie będzie najskuteczniejsze w danych warunkach oraz wykonają szczelną izolację, która nie dopuści do zawilgocenia murów domu – zarówno wskutek wchłaniania wody gruntowej, jak i opadów atmosferycznych oraz innych czynników.