Jeżeli zdecydowałeś się na kupno klimatyzatora i chcesz oszczędzić na nieraz drogim montażu – mamy dla Ciebie świetne wiadomości. Samodzielny montaż jest jak najbardziej możliwy, jednak nieraz napotkamy wiele problemów z tym związanych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak zamontować klimatyzator typu split – przejdź do dalszej części artykułu!

Jak do tego podejść?

Samodzielny montaż klimatyzacji będzie możliwy tylko i wyłącznie w przypadku, gdy zestaw będzie fabrycznie wyposażony w szybkozłączki na rurach łączących jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Wówczas nie będzie potrzeby ingerować w system chłodniczy naszego zestawu. Ograniczeniem może okazać się długość instalacji. W zestaw najczęściej wchodzi zestaw rur o długości od 4 do 5 metrów. Dłuższa instalacja może nie być możliwa bez posiadania konkretnych, specjalistycznych narzędzi i materiałów.

Urządzenie napełnia się czynnikiem zazwyczaj dopiero po jego zainstalowaniu. Wiąże się to z koniecznością wytworzenia odpowiedniego ciśnienia w rurach przed podłączeniem obiegu. Jest to niezbędne do usunięcia wilgotnego powietrza z rur. Rury miedziane łączy się z jednostką zewnętrzną i wewnętrzna za pomocą połączeń kielichowych – co wymaga użycia odpowiednich, specjalistycznych narzędzi.

Montaż klimatyzatora - jak wykonać to samodzielnie?

Problematyczne może okazać się również uzupełnienie obiegu w czynnik chłodniczy. Przy długich rurach objętość obiegu zwiększy się ponad tą przewidzianą przez producenta. Dodatkowo musimy dysponować odpowiednim rodzajem czynnika chłodniczego, który najczęściej dostępny jest tylko w formie dużych butli ciśnieniowych. Ponadto musimy dysponować odpowiednim zestawem do uzupełniania czynnika jak i kontroli jego ilości.

Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną?

Jednostka zewnętrzna musi mieć naturalnie swobodny dostęp do przepływu powietrza. Najlepiej, gdy będzie to również zacienione miejsce. Wówczas efektywność chłodzenia będzie jeszcze lepsza. Pamiętaj, że pracująca jednostka zewnętrzna wiąże się z hałasem. Dlatego zadbaj o to, aby było to miejsce oddalone od okien sąsiadów. Trzeba również zadbać o odprowadzenie kondensującej się wilgoci z jednostki zewnętrznej. Z reguły robi się to za pomocą rurki – po prostu na trawnik. Zwróć uwagę na to, aby woda nie spływała po ścianie domu lub budynku – powstaną nieestetyczne zacieki! Świetny montaż klimatyzatorów oferują również tu,

Podsumowując, samodzielny montaż instalacji klimatyzacyjnej jest jak najbardziej możliwy. Wymaga jednak dosyć specjalistycznych narzędzi w które zawczasu trzeba się przygotować. Warto jednak zlecić montaż fachowcom. Wówczas będziemy mieli pewność poprawnej instalacji naszego urządzenia i będziemy mogli w pełni cieszyć się z naszej nowej klimatyzacji!