Wakacje na wyspie Krk - co warto zobaczyć?

Wyspa Krk, położona na Morzu Adriatyckim, to jeden z najpiękniejszych regionów Chorwacji. Znana ze swoich błękitnych wód, malowniczych krajobrazów i urokliwych miasteczek, przyciąga co roku rzesze turystów. Jeśli planujesz spędzić wakacje na wyspie, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Odkryj, co warto zobaczyć i gdzie warto się wybrać podczas wakacji.

Gdzie leży wyspa Krk i jak się na nią dostać?

Wyspa Krk znajduje się w Chorwacji, na Morzu Adriatyckim, w północnej części wybrzeża Dalmacji. Jest to jedna z większych chorwackich wysp i bardzo popularny cel turystyczny.

Aby dostać się na wyspę Krk, można skorzystać z różnych opcji transportu. Najpopularniejszą formą transportu na wyspę Krk jest samochód. Wyspa jest połączona z lądem mostem Krk, który łączy miasto Kraljevica z miejscowością Dobrinj na północnym wybrzeżu wyspy. Aby dostać się na wyspę samochodem, należy przejechać autostradą A1 lub drogą krajową E65 do Rijeki, a następnie kontynuować jazdę w kierunku mostu Krk.

Najbliższym lotniskiem jest Port lotniczy Rijeka, który znajduje się na stałym lądzie, w odległości około 30 km od mostu Krk. Z lotniska można skorzystać z autobusów, taksówek lub wynająć samochód. Istnieje także wiele połączeń autobusowych z różnych miast w Chorwacji na wyspę Krk. Wyspę można odwiedzić autobusem z Rijeki, Zagrzebia, Splitu, Zadaru i innych miejscowości.Można również skorzystać z połączeń promowych z Rijeki, Cresu i Rabu do miasta Valbiska na północnym wybrzeżu wyspy Krk.

Baška

Baška to popularny kurort położony na wschodnim wybrzeżu wyspy Krk w Chorwacji. W miejscowości znajduje się wiele atrakcji i miejsc wartych zobaczenia. Kurort słynie z pięknych plaż, w tym plaży Vela Plaža, która jest jedną z najpiękniejszych oraz największych plaż na całej wyspie Krk. Muzeum Baški znajduje się w samym centrum miejscowości i prezentuje bogatą historię i kulturę wyspy Krk. Piękny kościół romański św. Łucji z XII wieku jest jednym z najstarszych zabytków. Wzgórza to doskonałe miejsce do pieszych wycieczek i turystyki pieszej, z pięknymi widokami na okolicę. Wodospad Zalew znajduje się poza centrum Baški. Składa się z trzech poziomów, z których najwyższy ma około 20 metrów wysokości. W Bašce można również spacerować wieczorem nad brzegiem morza, podziwiać piękne zachody słońca oraz delektować się lokalnym jedzeniem i winem w jednej z wielu restauracji.

Njivice

Njivice to urocza miejscowość turystyczna położona na zachodnim wybrzeżu wyspy Krk w Chorwacji. Jest to stosunkowo małe miasteczko, ale oferuje wiele atrakcji i miejsc do zobaczenia. Posiada kilka pięknych plaż, w tym plażę Kijac, plażę Vrtović i plażę Jadran. Długa promenada biegnąca wzdłuż wybrzeża to idealne miejsce na spacer i podziwianie pięknych krajobrazów. Kościół św. Andrzeja Apostoła znajduje się w samym centrum miasta - jest to jeden z najważniejszych zabytków. Wody wokół Njivice są krystalicznie czyste i doskonale nadają się do pływania i nurkowania. Można tam wypożyczyć sprzęt do wodnych sportów, takich jak windsurfing, kajakarstwo, żeglarstwo i wiele innych. W Njivice można także zorganizować rejsy po okolicy i zwiedzić pobliskie wyspy, takie jak Rab, Cres i Lošinj.