Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu czy omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, to właśnie na te wykroczenie wczoraj policjanci ruchu drogowego skupiali swoją uwagę. Do swoich działań wykorzystali policyjnego drona oraz mobilny system kamer ICam.

W minioną środę (22.03) mazowieccy policjanci wzięli udział w ogólnopolskich działaniach pn. ,,NURD". Mundurowi szczególną uwagę zwracali na wykroczenia wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze reagowali nie tylko na wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami wobec pieszych, ale także te popełniane przez samych pieszych czy rowerzystów. Ich pracę wspomagał policyjny dron. Jego kamera rejestrowała wykroczenia kierujących, które bezpośrednio godziły w bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dochodziło do nich na pasach lub bezpośrednio przed nimi. Interwencje kończyły się nałożeniem mandatów i punktów karnych, a w niektórych przypadkach pouczeniem.


Policjanci ujawnili również wykroczenia popełnione przez pieszych. W większości przypadków niestosowali się oni do czerwonego światła zabraniającego wejścia na przejście dla pieszych oraz przechodzenia przez jezdnie poza przejściem dla pieszych.
Środowe działania policjantów ruchu drogowego wspierali funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP z siedzibą w Radomiu, którzy obsługiwali mobilny system kamer iCAM. To urządzenie, które można zamontować praktycznie wszędzie np. na dachu samochodu, budynku czy na słupie. System nie rzuca się w oczy, a jednocześnie pomaga policjantom, którzy dbają o zapobieganie popełnianiu wykroczeń w rejonie przejść dla pieszych.


Przypominamy kierującym, że za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim można otrzymać mandat karny wynoszący pierwszy raz 1500 złotych, a przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy 3000 złotych. Taka sama grzywna grozi za wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 punktów karnych.


Należy pamiętać, że pieszego w trakcie zderzenia z pojazdem nic nie chroni. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa itp.

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych.

Podsumowanie działań NURD w poszczególnych Komendach Miejskich/Powiatowych: KMP Radom KMP Ostrołęka KPP Garwolin KPP Grójec KPP Kozienice KPP Łosice KPP Ostrów Maz. KPP Przasnysz KPP Pułtusk KPP Wyszków KPP Żuromin

 

Zespół Prasowy KWP zs. W Radomiu

Film NURD.mp4

Pobierz plik NURD.mp4 (format mp4 - rozmiar 10.4 MB)