DZiKi spacer z Michałem Książkiem po Jaru Rzeki Rosicy 22 czerwca

Stowarzyszenie zaDRZEWieni oraz grupa Płock dla Drzew zapraszają mieszkańców na wyjątkowy spacer po Jaru Rzeki Rosicy, który odbędzie się 22 czerwca o godzinie 18:00. To niepowtarzalna okazja, by odkryć dzikie zakątki naszego miasta w towarzystwie Michała Książka, poety, reportażysty i ornitologa.

  1. Spacer odbędzie się 22 czerwca o godzinie 18:00.
  2. Przewodnikiem będzie Michał Książek.
  3. Odkrywanie przyrodniczych i kulturowych zakątków miasta.
  4. Spotkanie z florą i fauną Jaru Rzeki Rosicy.

Projekt DZiK, czyli Dobrostan, Zarośla i Kultura, ma na celu przybliżenie mieszkańcom dziedzictwa przyrodniczego oraz kulturowego naszego miasta. Spacer organizowany przez stowarzyszenie zaDRZEWieni jest częścią większego przedsięwzięcia pod nazwą KULTURA DLA KLIMATU, które zostało dofinansowane ze środków miejskich.

Podczas spaceru będziemy mogli podziwiać nie tylko malownicze krajobrazy Jaru Rzeki Rosicy, ale także poznać jego mieszkańców. W dolinie Rosicy żyje wiele gatunków ptaków, w tym trznadel, ortolan, piecuszek, pokrzewki i dzierzba gąsiorek. Na skraju lasu można spotkać kulczyki, zięby, krętogłowy, dzięcioły oraz kowaliki, pełzacze i kukułki. Nie zabraknie także ssaków, takich jak kuna domowa, jeż wschodni, ryjówki czy różne gatunki myszy.

Michał Książek, który poprowadzi spacer, to postać znana i ceniona w świecie literatury i przyrody. Jest autorem takich książek jak „Jakuck. Słownik miejsca” oraz „Droga 816”. Jego poetyckie tomiki „Nauka o ptakach” i „Północny wschód” zyskały szerokie uznanie, a najnowsza publikacja „Atlas dziur i szczelin” z 2023 roku dopełnia jego literackiego dorobku. Książek jest również zaangażowany w obronę Puszczy Białowieskiej, co niejednokrotnie przyniosło mu konflikty z prawem.

To wydarzenie to doskonała okazja, by w ciszy i spokoju zbliżyć się do natury i zrozumieć, jak ważne jest jej zachowanie w nienaruszonym stanie. Uczestnicy spaceru będą mieli szansę, by usłyszeć śpiew ptaków, zobaczyć dzikie zwierzęta i poczuć magię naturalnych zakątków naszego miasta. Organizatorzy zachęcają, by podczas spaceru zachowywać się jak goście – cicho i z szacunkiem dla przyrody.

Na koniec warto podkreślić, że spotkanie jest częścią projektu „DZiK – Dobrostan, Zarośla i Kultura”, realizowanego przez stowarzyszenie zaDRZEWieni, które dba o ochronę i promocję przyrody w naszym regionie. To inicjatywa, która nie tylko edukuje, ale także inspiruje do działania na rzecz naszego wspólnego dobra.


Opierając się na: Urząd Miasta Płocka