Do czego służy wałek malarski?

Z malowaniem mieszkania poradzi sobie nawet największy laik, który nigdy nie trzymał wałka w dłoni. Mając odpowiednie narzędzia, proces malowania sam w sobie jest dość prosty. Jednym z nich jest wałek malarski, który sprawdzi się podczas malowania dużej, gładkiej powierzchni. Dostępne są w szerokiej gamie wariantów, więc warto zapoznać się z każdym z nim przed planowanym zakupem. Dzięki temu nasza praca zostanie zakończona sukcesem, a cały proces przebiegnie dość sprawnie. Jakie zatem wałki malarskie wyróżniamy? Sprawdźmy.

Jakie są rodzaje wałków malarskich?

Rodzaj włókien wykorzystywanych do produkcji wałków ma duży wpływ na wydajność wykonywanej pracy. Ale czy tylko? Nie konieczne. W dużej mierze zależy ona również od wielkości wałka. Malując dość sporą powierzchnię, na pewno nie wykorzystamy do tego wałka o długości 10 cm, gdyż zajmie nam to zdecydowanie więcej czasu. Dlatego też warto zapoznać się z wszystkimi wielkościami wałków, aby w idealny sposób dobrać go do danej powierzchni.

Obecnie na rynku mamy do wyboru:

  • Wałki uniwersalne – służą do malowania nierównych i dużych powierzchni, np. fasad. Występują w długości 25 cm i 18 cm.
  • Wałki maxi – idealne do prac malarskich przy ścianach i sufitach. Ich długość tak jak w przypadku uniwersalnego wałka wynosi 25 cm i 18 cm.
  • Wałki midi – sprawdzi się w pracach wykończeniowych, jak i małych powierzchniach. Długość 15 cm i 10 cm.
  • Wałki mini – tak jak w przypadku wałków midi idealne do prac wykończeniowych oraz podczas malowania małych powierzchni. Ich długość to 15 cm, 10 cm oraz 7 cm.

Producenci oprócz wielkości wałka, dzielą je również na materiał wykonania. Wśród wariantów na rynku znajdziemy takie jak:

  • Wałki malarskie z wełny, weluru lub akrylu – do farb rozpuszczalnikowych
  • Wałki malarskie z nylonu, mikrofibry, oraz tzw. baranki – do farb wodnych
  • Wałki malarskie gąbkowe – do farb lateksowych
  • Wałki malarskie sznurkowe i narożnikowe – do malowania grzejników oraz różnego rodzaju wzorów.

Szeroka oferta wałków malarskich dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/narzedzia-malarskie

Jak wybrać odpowiedni pędzel malarski?

Planując odświeżenie domu lub mieszkania warto również zainwestować w pędzel malarski. Ważne jest jednak, aby dobrać go odpowiednio do malowanej powierzchni. W jaki sposób? Pierwszym podstawowym kryterium jest rodzaj włosia. Do farb wodnych idealnie sprawdzi się pędzel ze sztucznym włosiem, gdyż nie wchłania wody, co sprawia, że nie pozostawimy na ścianie śladów po pędzlu. Natomiast włosie nylonowe są zdecydowanie trwalszym materiałem niż pędzle z naturalnym włosiem, a do tego w łatwiejszy sposób je wyczyścimy. Malując farbami rozpuszczalnikowymi, możemy sięgnąć zarówno po sztuczne, jak i naturalne włosie.

Drugim ważnym elementem podczas wyboru pędzla jest wielkość malowanej powierzchni. Pędzle mające powyżej 7 cm sprawdzą się idealnie na dużych i płaskich obszarze, takim jak np. drzwi. Natomiast pędzle w rozmiarze od 1,25 cm do 7 cm wykorzystamy do malowania listew przypodłogowych, futryn, a także gzymsów. W przypadku trudno dostępnych miejsc sięgnijmy po pędzel, który posiada zwężoną końcówkę włosia.

Czy kształt pędzla ma znaczenie?

Okazuje się, że podczas remontu, czy drobnych poprawek malarskich nie obejdziemy się bez wykorzystania pędzla. Warto wiedzieć więc z jakimi kształtami pędzla możemy się spotkać podczas zakupów. Pierwszym z nich jest pędzel okrągły. Zapewnia on największą precyzyjność podczas malowania. Stosowany do wykończenia takich detali jak framugi, futryny czy elementy drewniane. Następnym godnym uwagi, jest pędzel płaski gruby, który wykorzystywany jest do gruntowania ścian oraz nanoszenia kleju na tapety.

Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych zaliczamy jednakże pędzle angielskie, czyli płaskie. Dzięki temu, że występują w różnych wielkościach i szerokością, są grupą uniwersalną. Wykorzystywane najczęściej podczas prac przy malowaniu metalowych oraz drewnianych elementów. Godnym uwagę jest również pędzel płaski kątowy, który posiada zakrzywioną rączkę pozwalającą dotrzeć do najdrobniejszych zakamarków.