Zrób coś dla siebie! Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy w Twoim mieście!

W Mazowszu trwa intensywna akcja profilaktyczna, która ma na celu ochronę zdrowia kobiet w wieku od 25 do 64 lat. Program badań cytologicznych, dostępny w wielu placówkach, przyciąga coraz większą liczbę uczestniczek, co daje nadzieję na zmniejszenie zachorowalności na raka szyjki macicy.

Profilaktyka raka szyjki macicy w Warszawie i okolicach

W ubiegłym roku ponad 41 tysięcy kobiet z Mazowsza skorzystało z możliwości wykonania badań cytologicznych w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy. To imponująca liczba, która świadczy o rosnącej świadomości zdrowotnej mieszkanek regionu. Warto zaznaczyć, że badania te można wykonać bez skierowania w każdym ginekologicznym gabinecie mającym kontrakt z NFZ oraz u położnych POZ uprawnionych do pobierania rozmazów.

Gdzie można się zbadać? Sprawdź lokalne placówki!

Na terenie Mazowsza dostępnych jest aż 500 miejsc, gdzie można wykonać podstawowe badania w ramach programu. Dla tych, którzy potrzebują bardziej szczegółowej diagnostyki, dostępnych jest 13 placówek w etapie diagnostycznym oraz 18 oferujących pogłębioną diagnostykę. To ogromna szansa dla kobiet na dbanie o swoje zdrowie.

Dodatkowo, od września ubiegłego roku każda przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oferuje bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla dzieci od 9 do 14 roku życia. Eksperci podkreślają skuteczność szczepień – w krajach, które je wprowadziły, liczba zakażeń spadła nawet o 90%. Dzięki temu kobiety mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o 70%!

Nie czekaj! Zrób krok ku lepszemu zdrowiu i skorzystaj z dostępnych badań. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze!


Na podst. Urząd Miasta Płocka