Płock oddaje głos Mayznerowi i otwiera rok poświęcony postaci z międzywojnia

FOT. UM Płock
W Płocku wraca nazwisko, które przez lata pozostawało bardziej w archiwach niż w codziennej pamięci. 27 marca Książnica Płocka zainauguruje Rok Kazimierza Mayznera sympozjum w Mediatece eMka, a wokół jednej postaci skupią się opowieści o przedwojennym mieście, jego kulturze i ludziach, którzy je współtworzyli. To będzie spotkanie z Płockiem sprzed wojny – z jego ambicjami, prowincjonalnym urokiem i rodzinami, które zostawiały po sobie ślady ważniejsze, niż dziś się wydaje.
- Mayzner wraca do centrum miejskiej pamięci
- W Mediatece eMka spotkają się badacze, pamięć i książka
Mayzner wraca do centrum miejskiej pamięci
Kazimierz Mayzner był jedną z tych postaci, bez których trudno opowiadać o Płocku okresu międzywojennego, choć dziś nie wszyscy od razu kojarzą jego nazwisko. Badacze przypominają, że w II Rzeczypospolitej należał do najważniejszych ludzi ówczesnego miasta, a być może nawet był jego najwybitniejszym przedstawicielem. Właśnie dlatego sympozjum ma nie tylko charakter wspomnieniowy, ale też porządkujący pamięć o mieście, które nie składało się wyłącznie z ulic i instytucji, lecz także z wyrazistych osobowości.
Podczas spotkania dr Joanna Banasiak porozmawia z zaproszonymi gośćmi o samym Mayznerze, o Płocku lat XX-lecia międzywojennego, o życiu mieszkańców i o mniej znanych wątkach rodzinnych. Program zapowiada się szeroko, bo obok historii osobistej pojawi się też obraz miasta widzianego z różnych stron – od kultury po sprawy codzienne i społeczne.
W programie zaplanowano rozmowy wokół takich tematów jak:
- Kazimierz Mayzner – niedużego wzrostu, żywy, inteligentny – Michał Sokolnicki
- Płock – miasto o prowincjonalnym uroku – dr Grzegorz Gołębiewski
- Szopka, wawrzyn i „Wesele na Kurpiach” – dr Magdalena Bilska-Ciećwierz
- Czy „prawo jest na to, by nim kręcić”? – dr Marcin Piotrowski
- To była rodzina! – Anna Ożdżeńska
W Mediatece eMka spotkają się badacze, pamięć i książka
Sympozjum będzie nie tylko rozmową o przeszłości, ale też okazją do sięgnięcia po książkę Michała Sokolnickiego „Kazimierz Mayzner (1883–1951). Inteligent polski w prowincjonalnym mieście II Rzeczpospolitej”. Publikacja ukazała się w serii „Niezapomniani. Płocczanie z urodzenia i wyboru” i można ją kupić w siedzibie Książnicy Płockiej. To ważny dodatek do samego spotkania, bo pozwala wyjść poza jednorazowe wspomnienie i lepiej zobaczyć, jaką rolę odgrywał Mayzner w mieście sprzed ponad wieku.
Wstęp na wydarzenie jest wolny. Spotkanie odbędzie się 27 marca o godz. 17.00 w Mediatece eMka przy ul. Kościuszki 3b. Dla osób zainteresowanych historią Płocka to jedna z tych okazji, które łączą naukową opowieść z lokalną pamięcią i pokazują, że miejskie biografie wciąż potrafią zaskakiwać.
na podstawie: Urząd Miasta Płocka.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Płock). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły
![[PIŁKA RĘCZNA] SMS ZPRP I Płock – Start Konin 39:30 w I Lidze Mężczyzn (Grupa C) – gospodarze z Płocka dopisali ważne punkty](/images/mecz/thumbnails/sms-zprp-i-plock-start-konin-09052026-3930.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] SMS ZPRP I Płock – Start Konin 39:30 w I Lidze Mężczyzn (Grupa C) – gospodarze z Płocka dopisali ważne punkty
![[PIŁKA RĘCZNA] I Liga Mężczyzn (Grupa C) – SMS ZPRP II Płock – KS Warszawianka 26:33. Wyżej w tabeli, wyżej także na boisku](/images/mecz/thumbnails/sms-zprp-ii-plock-ks-warszawianka-09052026-2633.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] I Liga Mężczyzn (Grupa C) – SMS ZPRP II Płock – KS Warszawianka 26:33. Wyżej w tabeli, wyżej także na boisku
![[PIŁKA NOŻNA] Wisła Płock II – Lechia Tomaszów Mazowiecki 2:2 w 30. kolejce Betclic 3. Ligi Grupa I](/images/mecz/thumbnails/wisla-plock-ii-lechia-tomaszow-mazowiecki-09052026-22.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Wisła Płock II – Lechia Tomaszów Mazowiecki 2:2 w 30. kolejce Betclic 3. Ligi Grupa I

Na Borowickiej literatura znów zebrała ludzi przy herbatce

Płock stawia na mniej odpadów. Liczy się to, czego nie wyrzuci się wcale

ZUS i NFZ w jednym miejscu. W Płocku padną odpowiedzi o świadczeniach

Kamienica przy Sienkiewicza 48 znów żyje. W środku są nowe mieszkania

Art déco wraca na muzealną aulę. W Płocku szykuje się pokaz mody z nagrodą

Czy pizza może być zdrowa?

Na przejściu wystarczy sekunda - policja ostrzega przed wiosennym chaosem

Tysiące ofiar na drogach - Europa znów bije na alarm

Kliknął w link od kupującego i stracił blisko 10 tys. zł w Płocku

Klezmafour wraca z nową energią. W Płocku zabrzmi klezmer i Bałkany

