Podczas tworzenia strony internetowej, najczęściej trzymamy się wytycznych jakie wysłał nam zleceniodawca, posługujemy się własną intuicją lub też postępujemy według swoich preferencji. Co ciekawe, żadna z tych trzech metod nie jest do końca właściwa. Wszystkie działania, które podejmujemy, muszą uwzględniać dobro przyszłych użytkowników serwisu. Chociaż wiele zasad, które wydają się elementarne z pewnością znajdziemy w sieci, poniżej przedstawiamy trzy, które mogą wydawać się dość nieoczywiste.

Łatwa dostępność do wyszukiwarki

Poznając zasady, które regulują projektowanie serwisów internetowych, dowiemy się, że wyszukiwarka wcale nie jest koniecznością. Jednak ze względu na pewną specyfikę niektórych stron www, aż prosi się o to, aby umieścić tam wyszukiwarkę. Ponadto, w łatwo dostępnym i dobrze widocznym miejscu.

W wypadku, kiedy serwis posiada sporo informacji oraz artykułów, które znajdują się na odrębnych podstronach, wyszukiwarka będzie już wymagana. Należy jednak pamiętać, by łatwo można było ją znaleźć. Nie może znajdować się ona w dolnej części strony. Pozwólmy na to, aby użytkownicy zawsze „mieli ją pod ręką”

Nie mniej istotne będzie też to, by zadbać o jej poprawne działanie. Przydatne mogą być też różnego typu filtry, które będą wręcz niezbędne, kiedy strona jest różnorodna i istnieje możliwość przyporządkowania jej do sporej liczby wąskich kategorii. Dla użytkowników, będzie to na pewno dużym ułatwieniem.

Zrezygnujmy z paska bocznego

Już od jakiegoś czasu, odchodzi się od umieszczania na portalach internetowych tzw. sidebarów – pasków bocznych. Porada ta nie jest kompletnie uniwersalna, gdyż zawsze przytrafią się przypadki, kiedy boczny pasek, może okazać się przydatnym elementem.

Szerzy się moda na to, aby przystosowanie treści i wpisów, przypominało fragmenty prawdziwej książki – czyli podstrona, gdzie znajdują się tylko obrazki i treść. Wówczas, wzrok użytkownika wędruje z góry na dół, bez niepotrzebnego przykuwania uwagi innymi elementami. Jest to schemat, który nakierowuje, aby podczas tworzenia stron rezygnować z sidebara.

Oczywiście powodów jest więcej, natomiast te opisane wyżej uznaje się jako najważniejsze. Zajmujący się programowaniem i projektowaniem, bardzo dogłębnie analizują ten temat w wielu dyskusjach na forach i grupach internetowych.

Redukcja liczby fontów do wymaganego minimum

To bardzo istotne, aby podczas tworzenia serwisów internetowych, stosować jak najmniejszą liczbę fontów. Starajmy się nie przesadzać z ich ilością. W końcu, nie po to powstają konkretne style, w których skład wchodzą kolory i fonty, aby ubogacać je kolejnymi czcionkami.

Zbyt duża liczba fontów sprawi, że zaniknie spójność portalu. Najczęściej, spotkamy się z zasadą, aby stosować dwa rodzaje czcionek. Jedną – główną oraz drugą – pomocniczą. Pierwszy, powinno wykorzystywać się do zwykłego tekstu, a drugi jako wyróżnienie dla nagłówków. Taki podział, stanowi pewne optimum w większości przypadków.

Co ciekawe, często na stronach internetowych dochodzi do sytuacji, w których serwis samodzielnie pobiera nawet kilkanaście różnych czcionek. Jest to szczególnie zauważalne, kiedy dany portal powstaje na bazie gotowego motywu Word Pressa. Nie jest najgorzej, kiedy nie korzysta z nich wszystkich, natomiast nie ma potrzeby, aby widniała ich tak spora ilość. Sprawia to w końcu, że strona o wiele dłużej się pobiera. Liczba połączeń z zasobami zewnętrznymi, musi być ograniczona do niezbędnego minimum.

3 nieoczywiste porady, które pomogą w projektowaniu serwisów internetowych