W czwartek,  15 sierpnia obchodziliśmy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego, a także 99. rocznicę obrony Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Podczas płockich uroczystości, jak co roku, nie zabrakło również przedstawicieli Powiatu Płockiego.

Obchody rozpoczęły się od mszy św. w katedrze, podczas której mieszkańcy Płocka i powiatu płockiego modlili się w intencji Ojczyzny oraz tych, którzy zginęli w 1920 roku.

Po mszy przedstawiciele władz parlamentu, województwa, powiatu i miasta  złożyli kwiaty na tzw. Bratniej Ziemi przy katedrze. Następnie poczty sztandarowe, przedstawiciele władz poszczególnych szczebli i mieszkańcy przemaszerowali na plac Obrońców Warszawy. Tam złożono kwiaty przy pomniku Władysława Broniewskiego - płocczanina, poety, żołnierza Legionów, a także przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie w tym roku odbyły się główne uroczystości.

Warto przypomnieć, że Marszałek Piłsudski w 1921 r. odznaczył Płock Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę przed bolszewikami w 1920. Miasto się odwdzięczyło, nadając naczelnemu wodzowi tytuł Honorowego Obywatela Płocka. 

Samorząd Powiatu Płockiego reprezentowali podczas uroczystości Wicestarosta Iwona Sierocka, Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski oraz Sekretarz Powiatu Michał Twardy. 


1000 Znaków do wykorzystania