Mimo rozwoju rynku sprzedawców małych, domowych drukarek, branża poligraficzna ma się świetnie. Ciągle powstają nowe punkty oferujące, nie tylko usługi ksero i druk, ale również wykonujące bardziej skomplikowane projekty. Myśląc o prowadzeniu takiego biznesu należy zabezpieczyć sporo środków pieniężnych, które zostaną przeznaczone na wyposażenie lokalu. Co powinno znaleźć się w profesjonalnej drukarni? Przede wszystkim wysokiej klasy maszyny poligraficzne, które będą głównym narzędziem pracy.

Maszyny poligraficzne - nowe czy używane

Przeglądając internetowe strony z ofertami maszyn poligraficznym trafimy zarówno na nowy sprzęt, jak i używane modele. Na który warto się zdecydować? Niestety ma jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie, ponieważ zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady zalety.

Profesjonalna drukarnia - jak zacząć biznes w branży drukarskiej?

Podstawowym plusem zakupu używanych maszyn poligraficznych, drukarek czy też naświetlarek jest oczywiście ich cena. Można ona być o nawet 50% niższa niż w przypadku nowego sprzętu. Najczęściej sprzedażą używanych maszyn zajmują się dystrybutorzy konkretnej marki, ale równie często możemy trafić na oferty firm leasingowych. Klienci po skończonej umowie nie decydują się na wykup sprzętu, który trafia do podmiotu finansującego. Minusem zakupu używanego sprzętu może być jego krótsza żywotność, a także wysoka awaryjność. Podejmując decyzję o zakupie warto dokładnie sprawdzić stan techniczny maszyny - warto unikać kosztów związanych z naprawą sprzętu.

Nowy sprzęt poligraficzny jak drukarki czy też naświetlarki to zdecydowanie droższe rozwiązanie. Chcąc dokonać zakupu wysokiej klasy sprzęty, musimy być przygotowani na wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. W zamian otrzymujemy jednak nieużywany model posiadający okres ważności w postaci gwarancji. Nie dysponując wystarczająco dużym budżetem można skorzystać z atrakcyjnych form finansowania jak leasing, wynajem czy też kredyt. W zamian za uiszczanie comiesięcznej raty kredytu, w naszej drukarnii znajdzie się sprzęt wysokiej jakości. Dzięki niemu możemy obsługiwać więcej klientów, oferując im lepsze produkty.

profesjonalna drukarnia

Kompetencje właściciela drukarni

Próżno szukać szkół, których ukończenie pozwoli nabyć umiejętności niezbędne do prowadzenia własnej drukarnii - mowa tutaj zarówno o szkołach średnich, jak i wyższych uczelniach. Na rynkowe zapotrzebowanie odpowiadają jedynie policealne szkoły, które oferują kursy oraz profesjonalne szkolenia. Pozwalają one nabyć podstawowe kompetencje oraz umiejętności, które przydadzą się do prowadzenia biznesu w tej branży.

Należy pamiętać, że praca w drukarnii to nie tylko obsługa podstawowego ksera. To również konieczność obsługi dużych maszyn poligraficznych, na których wykonywane są bardziej złożone projekty graficzne. Wymaga to od operatora posiadania dużej wiedzy technicznej, a także artystycznego zmysłu. Przydadzą się również umiejętności obsługi programów graficznych, gdzie wiele projektów jest wykonywanych.

Zarządzanie własną drukarnią to również konieczność posiadania umiejętności biznesowych, przydatnych przy prowadzeniu jakiegokolwiek biznesu. Znajomość podstawowych zagadnień finansowych, księgowych czy też zapisów prawa na pewno nie zaszkodzi. Dodatkowo, należy posiadać umiejętności marketingowo - sprzedażowe, dzięki którym klienci zapewnią naszym maszynom poligraficznym dużo pracy, a nam sowite zyski. A to właśnie o nie chodzi w każdym biznesie!