UM Płock: Rock Wolności moc muzyki w Płocku
Zapraszamy do działu Kultura, w którym znajdą Państwo zapowiedzi ciekawych imprez, relacje i zdjęcia z wydarzeń kulturalnych, recenzje, szczegółowy miesięczny kalendarz imprez oraz ramowy plan wydarzeń na cały rok. Prezentujemy ofertę nie tylko płockich placówek kultury, ale także ciekawe wydarzenia z regionu. Mamy nadzieję, że zamieszczone informacje pomogą Państwu w wyborze propozycji dla siebie i atrakcyjnym oraz twórczym spędzaniu wolnego czasu.
Płock uczcił 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. organizując koncert rockowy. W Parku Północnym licznie zgromadzona publiczność bawiła się w rytmie hitów Kobranocki, Rezerwatu, Golden Life, Chłopców z Placu Broni i Róż Europy. Koncert poprowadził Roman Rogowiecki.
Wszystkie zespoły zaproszone do Płocka są związane z polską sceną alternatywną przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Ich piosenki zmieniały szarą rzeczywistość PRL-u, dodawały energii i motywacji do walki z komunistycznym reżimem w naszym kraju. Muzycy mimo upływu 30 lat pokazali, że energii im nie brakuje.
W czasie koncertu można było usłyszeć m. in. Kocham wolność”, Kocham cię” Chłopców z Placu Broni, Zaopiekuj się mną”, Kocha ciebie niebo” Rezerwatu, Kontestatorzy”, Jedwab” Róż Europy, Oprócz błękitnego nieba”, Helikopter” Golden Life, My i oni” Kocham cię jak Irlandię” Kobranocki.
Publiczność zgromadzona w Parku Północnym na Podolszycach miała okazję usłyszeć nie tylko rockowe hity, ale także anegdoty i wspomnienia muzyków. Mieszkałem na ul. Jakubowskiego, chodziłem do SP nr 4, później do SP 16 i przez rok do Jagiellonki wspominał lider zespołu Róże Europy Piotr Klatt. Z kolei Andrzej Adamiak przypomniał o perypetiach z cenzurą w PRL Po interwencji cenzora musieliśmy zastąpić Moskwę inną stolicą, i tak powstał kuriozalny tekst o kurantach w Paryżu w piosence Paryż (Moskawa) moje miasto.
Na Rock Wolności spotkało się kilka pokoleń płocczan. Byli ci, którzy pamiętają entuzjazm, który towarzyszył Polakom w latach osiemdziesiątych, kiedy 4 czerwca 1989 r. szli do urn wyborczych. Byli także młodzi ludzie, którzy urodzili się już w wolnej Polsce, w latach dziewięćdziesiątych i w pierwszej dekadzie XXI wieku. I mnóstwo dzieci, które przyszły z rodzicami i dziadkami do Parku Północnego.
Płock dziś jest najlepszy! To tu gra czołówka najlepszych zespołów rockowych. A dobra muzyka to najlepszy przyjaciel, który nam zawsze towarzyszył mówił prowadzący koncert Roman Rogowiecki.
Spotkaliśmy się na 30. urodzinach polskiej demokracji. 30 lat temu Polacy przy pomocy karty wyborczej zmienili szarą rzeczywistość. Pomimo zaangażowania komunistycznej władzy, wojska, mediów - wygrało marzenie o wolności i dziś jesteśmy tu, by radośnie świętować powiedziała poseł Elżbieta Gapińska otwierając koncert.
Zastępca prezydenta Płocka Roman Siemiątkowski przypomniał ze sceny słowa Joanny Szczepkowskiej, które wypowiedziała 30 lat temu w Dzienniku Telewizyjnym: - Proszę Państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm”. 30 lat temu Polska odzyskała wolność i suwerenność. Dziękuję, że przyjęliście zaproszenie na ten koncert, który został pomyślany jako upamiętnienie tej wyjątkowej rocznicy.
W czasie koncertu serwowane było Menu wolności - upieczone przez uczniów Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości rogaliki, jabłka, kiwi i lemoniada. Iideą akcj było zachęcenie Polaków do wspólnego radosnego świętowania rocznicy czerwcowych wyborów.
Warto przypomnieć , że to Polacy rozpoczęli proces pokojowych i demokratycznych przemian w 1989 r., który kontynuowali podczas jesieni narodów mieszkańcy Europy Wschodniej. Przemiany zapoczątkowane w Polsce wiosną 1989 r. były wzorem dla Czechów, Węgrów i innych narodów europejskich. Przyczyniły się do obalenia 30 lat temu muru berlińskiego w listopadzie 1989 r. i w efekcie do zerwania żelaznej kurtyny, która dzieliła Europę przez pięćdziesiąt lat. Liderem tych przemian jest Lech Wałęsa, który na całym świecie jest niekwestionowanym symbolem pokojowej walki o wolność, demokrację i prawa człowieka.
Rock Wolności w Płocku zorganizował Urząd Miasta Płocka, POKiS im. Themersonów we współpracy z samorządem województwa mazowieckiego.
plock.eu/pl/aktualnosci_kulturalne/details/article,10510,1,1.html
Autor: krystian