Powiat Płock: Uroczyste obchody wybuchu II wojny światowej w powiecie płockim
W Kozłowie (gm. Drobin), przy jedynym tak dużym grobie w powiecie płockim, w którym spoczywa kilkudziesięciu żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 r., co roku odbywają się powiatowe obchody wybuchy II wojny światowej. Nie inaczej było i teraz.
5 września 1939 r. wojska hitlerowskie wkroczyły do Drobina. W czasie kampanii wrześniowej w Kozłowie dokonały masakry cofających się z frontu mławskiego żołnierzy, bombardując przez Luftwaffe odpoczywające tam oddziały. Zginęło 64 żołnierzy.
W miejscu upamiętniającym te wydarzenia, w Olszynce Kozłowskiej, 1 września 2022 r. tradycyjnie już spotkali się mieszkańcy Ziemi Płockiej i zaproszeni goście, by upamiętnić poległych tu żołnierzy Wojska Polskiego. W uroczystościach wspólnie z mieszkańcami uczestniczyli m.in.: Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz , Burmistrz Miasta i Gminy Drobin Krzysztof Wielec , Członek Zarządu Powiatu w PłockuBogdan Banaszczak.
Nie zabrakło mszy św. polowej, okolicznościowych występów dzieci, pięknej oprawy muzycznej, kwiatów i refleksji nad okrucieństwami wojny. Dziś, 83 lata od wybuchu II wojny światowej, Europa ponownie musi mierzyć się z czymś, co miało już nigdy nie nastąpić. Ukraina, napadnięta przez Rosję, od ponad pół roku stawia czoła okupantom, a Polska przoduje w pomocy uchodźcom i ludziom, którzy pozostali w swoim kraju.
Wspominając żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Kozłowie i na innych frontach II wojny światowej, cały czas pamiętajmy o naszych sąsiadach, którym wojna każdego dnia zagląda głęboko w oczy.
Starostwo Powiatowe w Płocku,
powiat-plock.pl/wiadomosci/4084-uroczyste-obchody-wybuchu-ii-wojny-swiatowej-w-powiecie-plockim
Ostatnie Artykuły

Tablice zostają na aucie. Rejestracja ma być prostsza

Bulwary wchodzą w drugi etap. Zmiany potrwają do 2027 roku

Pijany wszedł po perfumy, a z drogerii wyszedł z zarzutem w Płocku

Płockie zoo szykuje noc pełną pokazów i spotkań z egzotycznymi zwierzętami

Na Skarpie szykuje się piknik z atrakcjami dla mieszkańców

Płocki chór znów złoty. ASBeek wrócił z Sopotu z najwyższą nagrodą

Podolanka zamknięta na zawody. MOSiR zmienia plan na jeden dzień

Na Narutowicza stanęła wystawa o buncie z 1976 roku i jego cenie

Upadek na drodze dla rowerów skończył się szpitalem i policyjną kontrolą

Młody płocczanin wszedł do finału z piątym czasem i skończył piąty

895 wykroczeń w tydzień - SPEED znów przyłapał kierowców na prędkości

W Płocku jeden dzień przyniósł śmierć na przejściu i wypadek motocyklistki

Fotografia uliczna pod lupą. W Płocku startuje nowy projekt

WyGRAne soboty wracają do Płocka - siedem spacerów z zagadką
Przydatne dane teleadresowe
- Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego - bilety, godziny kasy, edukacja muzyczna
- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Płocku - egzaminy, zapisy, cennik i oddziały
- Zakład Karny w Płocku - kontakt, adres, informacje dla odwiedzających
- Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego - kontakt, filie, karta biblioteczna i katalog online
- Straż Miejska w Płocku - kontakt, telefony, rejony służbowe
- Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Płocku - kontakt, godziny, zapis na badania
