Fałszywy policjant zatrzymany przez kryminalnych z Płocka
Oszuści podszywający się pod policjantów nie próżnują. Tym razem ofiarą padł mieszkaniec powiatu płockiego, który na polecenie przestępcy spalił swoje telefony. Dzięki szybkiej reakcji prawdziwej policji, sprawca został zatrzymany.
  1. Oszust podszył się pod policjanta, wyłudził 43 tys. złotych.
  2. Ofiara spaliła swoje telefony zgodnie z poleceniem oszusta.
  3. Kryminalni z Płocka zatrzymali sprawcę w Warszawie.
  4. Policja apeluje o ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych.

Kryminalni z Komisariatu Policji w Płocku skutecznie przeprowadzili działania operacyjne, które doprowadziły do zatrzymania 47-letniego mieszkańca Krakowa, podejrzanego o oszustwo metodą „na policjanta”. Mężczyzna usłyszał zarzuty i został tymczasowo aresztowany. Za swoje czyny może spędzić za kratami nawet 8 lat.

W marcu tego roku do 67-letniego mieszkańca powiatu płockiego zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Fałszywy funkcjonariusz poinformował, że córka rozmówcy spowodowała poważny wypadek i potrzebne są pieniądze, aby uniknąć kary. Senior, będąc przekonany o autentyczności rozmowy, przekazał oszustowi 43 tys. złotych na swojej posesji.

Na polecenie oszusta, po przekazaniu pieniędzy, mężczyzna spalił swój telefon stacjonarny oraz komórkowy. Dopiero po trzech dniach zorientował się, że padł ofiarą oszustwa i zgłosił sprawę na policję.

Policjanci apelują:

Jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Po otrzymaniu zgłoszenia, kryminalni z Płocka szybko podjęli działania operacyjne. Dzięki ich zaangażowaniu, 14 maja udało się zatrzymać sprawcę w jednym z warszawskich hoteli. Sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Funkcjonariusze przypominają, że prawdziwa policja nigdy nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo i ostrożność w kontaktach telefonicznych, by nie stać się kolejną ofiarą oszustów.


Źródło: Policja Płock